Investing in CEE: Inbound M&A Report 2021/22

Mazars - mezinárodní auditorská, daňová a poradenská společnost - ve spolupráci s Mergermarket představila studii „Investing in CEE: Inbound M&A Report 2021/22“, podle které je hodnota uzavřených transakcí v roce 2021 v regionu střední a východní Evropy (CEE) nejvyšší za posledních pět let. Výzkum Mazars naznačuje, že pro investory obavy z pandemie Covid-19, rostoucí inflace a volatility trhů s energiemi nehrají rozhodující roli. Podle odborníků to znamená z pohledu transakční aktivity slibný začátek roku 2022.

Studie Investing in CEE: Inbound M&A Report 2021/2022 nabízí přehled M&A obchodů v regionu CEE v průběhu roku 2021 a zaměřuje se na výzvy a příležitosti v nadcházejících měsících. Objem i hodnota obchodů se v roce 2021 zvýšily, přičemž počet uzavřených fúzí a akvizic v regionu CEE vzrostl v roce 2021 na 872, což představuje růst o 30 % oproti předchozímu roku. Celková hodnota M&A obchodů byla také vyšší, přičemž dosáhla celkové výše 66,5 mld. EUR. To představuje nárůst o 37 % ve srovnání s rokem 2020 a je to nejvyšší celková hodnota uzavřených transakcí od roku 2016.

Michel Kiviatkowski, CEE Financial Advisory Leader a Managing Partner Mazars v Polsku, k tomu říká: „Naše studie ukazuje, že kupující berou současné výzvy spíše s nadhledem a zaměřují se na expanzi svého businessu a využití výborného růstového potenciálu regionu. Region střední a východní Evropy se může pochlubit diverzifikovanou ekonomikou – od silného know-how v oblasti IT sektoru po rostoucí třídu spotřebitelů se středními příjmy a velké množství přírodních zdrojů. To vše poskytuje atraktivní platformu investic a expanze, protože podniky se snaží přetvořit své dodavatelské řetězce v důsledku otřesu způsobeného pandemií."

CEE je i nadále atraktivní destinací pro mezinárodní investory. Došlo ke značnému nárůstu jak objemu, tak hodnoty přeshraničních fúzí a akvizic, přičemž hodnota zveřejněných příchozích transakcí (včetně Ruska) vyskočila o 34 % na 32 miliard EUR, což představuje nejvyšší roční hodnotu od roku 2016. Objem transakcí byl také výrazně vyšší – celkem 367 příchozích M&A transakcí, což je nárůst o 33 % ve srovnání s rokem 2020 a nejvyšší úroveň transakcí podle objemu od roku 2015.

Další významnou oblastí byla aktivita finančních investorů typu private equity. Díky rekordním finančním rezervám na domácím i mezinárodním trhu celková hodnota odkupů v oblasti private equity (PE) zaznamenala růst o 62 % a dosáhla celkových 10,3 miliardy EUR, což je rekordní úroveň od roku 2016. Objem také prudce vzrostl, a to o 44 % se 124 obchody v roce 2021 oproti 70 v předchozím roce.

Klíčovým rysem tohoto nárůstu aktivity PE byla důležitost fondů se sídlem v USA. Američtí zájemci se podíleli na čtyřech z deseti největších PE transakcí, včetně akvizice 71,76% podílu rakouského specialisty na komerční nemovitosti, CA Immobilien Anlagen AG, společností Starwood Capital Group za 4,3 miliardy EUR, což byla největší PE transakce roku 2021.

Jak ukazuje studie, pro region jsou charakteristické rostoucí mzdy, které však nadále zůstávají nižší než v západoevropských zemích. To představuje atraktivní oblast pro investice a expanzi, protože firmy se snaží přeměnit své dodavatelské řetězce v důsledku otřesu způsobeného pandemií. Mezi faktory, které utvářejí prostředí pro uzavírání transakcí v roce 2022, budou pravděpodobně patřit vysoké a nestálé ceny energií (zejména velkoobchodní plyn), inflace, vyšší náklady na půjčky (centrální banky mimo eurozónu již zvyšují sazby), napjaté trhy práce, válečný konflikt na Ukrajině a vzestup nových variant Covid-19. Na tomto pozadí se očekává, že růst HDP po oživení v roce 2021 zpomalí, přičemž růst v regionu východní Evropy v roce 2022 bude podle MMF činit 3,8 % ve srovnání se 4,9 % zaznamenaným v roce 2021.

Válka na Ukrajině představuje značnou humanitární krizi v regionu, zejména v sousedních zemích, které otevřely své dveře uprchlíkům. Přestože konflikt zpomalí růst jak v regionu, tak na celém světě, je nepravděpodobné, že by fúze a akvizice tím byly ve většině zemí střední a východní Evropy přímo ovlivněny. Volatilita na energetických, akciových a dluhových trzích však jistě budou představovat výzvu pro prodávající v celém regionu i mimo něj, stejně jako inflace způsobená dalším narušením dodavatelských řetězců.

Stáhnout studii