Objem i hodnota M&A obchodů v roce 2021 v regionu střední a východní Evropy vzrostly o více než 30 %, největší transakcí byl Avast

Mazars - mezinárodní auditorská, daňová a poradenská společnost - ve spolupráci s Mergermarket představila studii „Investing in CEE: Inbound M&A Report 2021/22“, podle které je hodnota uzavřených transakcí v roce 2021 v regionu střední a východní Evropy (CEE) nejvyšší za posledních pět let. Výzkum Mazars naznačuje, že pro investory obavy z pandemie Covid-19, rostoucí inflace a volatility trhů s energiemi nehrají rozhodující roli. Podle odborníků to znamená z pohledu transakční aktivity slibný začátek roku 2022.

Studie Investing in CEE: Inbound M&A Report 2021/2022 nabízí přehled M&A obchodů v regionu CEE v průběhu roku 2021 a zaměřuje se na výzvy a příležitosti v nadcházejících měsících. Objem i hodnota obchodů se v roce 2021 zvýšily, přičemž počet uzavřených fúzí a akvizic v regionu CEE vzrostl v roce 2021 na 872, což představuje růst o 30 % oproti předchozímu roku. Celková hodnota M&A obchodů byla také vyšší, přičemž dosáhla celkové výše 66,5 mld. EUR. To představuje nárůst o 37 % ve srovnání s rokem 2020 a je to nejvyšší celková hodnota uzavřených transakcí od roku 2016.

Michel Kiviatkowski, CEE Financial Advisory Leader a Managing Partner Mazars v Polsku, k tomu říká: „Naše studie ukazuje, že kupující berou současné výzvy spíše s nadhledem a zaměřují se na expanzi svého businessu a využití výborného růstového potenciálu regionu. Region střední a východní Evropy se může pochlubit diverzifikovanou ekonomikou – od silného know-how v oblasti IT sektoru po rostoucí třídu spotřebitelů se středními příjmy a velké množství přírodních zdrojů. To vše poskytuje atraktivní platformu investic a expanze, protože podniky se snaží přetvořit své dodavatelské řetězce v důsledku otřesu způsobeného pandemií."

CEE je i nadále atraktivní destinací pro mezinárodní investory. Došlo ke značnému nárůstu jak objemu, tak hodnoty přeshraničních fúzí a akvizic, přičemž hodnota zveřejněných příchozích transakcí (včetně Ruska) vyskočila o 34 % na 32 miliard EUR, což představuje nejvyšší roční hodnotu od roku 2016. Objem transakcí byl také výrazně vyšší – celkem 367 příchozích M&A transakcí, což je nárůst o 33 % ve srovnání s rokem 2020 a nejvyšší úroveň transakcí podle objemu od roku 2015.

Další významnou oblastí byla aktivita finančních investorů typu private equity. Díky rekordním finančním rezervám na domácím i mezinárodním trhu celková hodnota odkupů v oblasti private equity (PE) zaznamenala růst o 62 % a dosáhla celkových 10,3 miliardy EUR, což je rekordní úroveň od roku 2016. Objem také prudce vzrostl, a to o 44 % se 124 obchody v roce 2021 oproti 70 v předchozím roce.

Klíčovým rysem tohoto nárůstu aktivity PE byla důležitost fondů se sídlem v USA. Američtí zájemci se podíleli na čtyřech z deseti největších PE transakcí, včetně akvizice 71,76% podílu rakouského specialisty na komerční nemovitosti, CA Immobilien Anlagen AG, společností Starwood Capital Group za 4,3 miliardy EUR, což byla největší PE transakce roku 2021.

V České republice nastal skokový růst hodnoty transakcí

V České republice se hodnota transakcí skokově zvýšila o 358 % na celkem 10,3 miliardy EUR. Objem se zvýšil o 12 % na 86. Strmý nárůst hodnoty byl z velké části uskutečněn dvěma vůbec největšími technologickými obchody v regionu. Jeden z nich – největší akvizice z roku 2021 – byl prodej společnosti Avasti koncernu NortonLifeLock za 6,6 miliard EUR.

Dalšími významnými českými technologickými transakcemi byly prodeje e-commerce společností Mall Group a MY | DO CZ polskou skupinou Allegro.eu za 925 milionů EUR. Ve finančním sektoru bylo nejvýznamnější spojení Moneta Money Bank a Air Bank v hodnotě 992 milionů EUR, čímž vzniká třetí největší banka na českém trhu.

Lukáš Hruboň zodpovědný za transakční oddělení Mazars v České republice k tomu dodává: „Rok 2021 v kontextu střední a východní Evropy, respektive České republiky překypoval transakční aktivitou. Sektorovými tahouny byly mimo tradiční průmyslovou výrobu / služby zejména technologie, nemovitosti a energetika. Ocenění firem ve zveřejněných transakcích roku 2021 se pohybují opravdu vysoko. V této souvislosti je třeba mít na paměti, že vysoké známé dosažené násobky při profilových transakcích mohou způsobit nereálná očekávání prodávajících při menších lokálních transakcích. Přes existující významná rizika a nerovnováhy v evropských ekonomikách stále zaznamenáváme i na počátku roku 2022 v České republice enormní investorský apetit.“  

Mezi další klíčová zjištění ze zprávy patří následující:

  • Nadále dominují čtyři země. Mezi čtyři největší země z hlediska objemu M&A transakcí v roce 2021 patřily Polsko (s celkem 185 transakcemi), Rusko (143), Rakousko (119) a Česká republika (86). Jedná se o stejné čtyři země, které se umístily na prvních místech z hlediska objemu transakcí i v roce 2020. Pokud jde o celkovou hodnotu obchodů, Rusko se umístilo na prvním místě se zveřejněnými transakcemi v celkové výši 20 miliard EUR, což je o 13 % více než v roce 2020. Polsko, Rakousko a Česká republika obsadily druhé, třetí a čtvrté místo. Česká republika vyčnívá, s celkovou hodnotou obchodů, která se meziročně zvýšila téměř čtyřnásobně na 10,3 miliardy eur, a to především díky transakci Avast. 
  • Technologie jako hlavní tahoun investic. Oblast technologií byla dějištěm velké části obchodů s mezinárodním kapitálem v regionu střední a východní Evropy v roce 2021. Hodnota se meziročně téměř zečtyřnásobila na 9,9 miliardy EUR a objem vyskočil o 83 %. Aktivitu poháněl zrychlující se trend digitalizace a také růst poptávky po IT nearshoring v důsledku pandemie Covid-19. 
  • Vysoké ocenění v regionu CEE. Dostupné údaje o ocenění historických transakcí ukazují, že region střední a východní Evropy zaznamenal mediánový násobek EV / EBITDA ve všech sektorech v období 2020-21 na úrovni 11, což je mírně nad stejnou hodnotou pro západní Evropu (9,7x).

 

Pro více informací a/nebo rozhovory prosím kontaktujte:

David Pilař

Marketing Manager

Tel: +420 604 100 491

david.pilar@mazars.cz

 

 

O Mazars

Mazars je mezinárodně integrované partnerství, které se specializuje na audit, účetnictví, poradenství a daňové služby. Působíme ve více než 90 zemích a teritoriích po celém světě a čerpáme ze zkušeností 44 000 odborníků – 28 000 v integrovaném partnerství Mazars a 16 000 prostřednictvím Mazars North America Alliance – abychom pomáhali klientům všech velikostí v každé fázi jejich rozvoje.

O Mergermarket

V M&A jsou informace nejcennější měnou. Mergermarket, společnost Acuris, podává zprávy o obchodech 6-24 měsíců předtím, než se stanou veřejně známými, což předplatitelům poskytuje silnou konkurenční výhodu. S největší sítí specializovaných novinářů a analytiků v oblasti M&A nabízí Mergermarket nejkomplexnější zpravodajskou službu o M&A, která je dnes k dispozici. Naši reportéři sídlí na 67 místech v Americe, Evropě, Asii a Tichomoří, na Středním východě a v Africe.              

www.mergermarket.com

Document

28022022 Tisková zpráva_​Mazars Investing in CEE: Inbound M&A Report 2021/22