Změna zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Jaký bude mít konsolidační balíček dopad na zaměstnanecké benefity, jak bude upraveno zdanění pro používání motorových vozidel pro služební i soukromé účely či jak budou nově zdaněny vysokopříjmoví zaměstnanci? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v tomto článku.

Zaměstnanecké benefity

  • Nepeněžní benefity, které jsou dnes osvobozené od daně, budou od daňového zatížení osvobozeny za dané zdaňovací období na straně zaměstnance pouze do výše poloviny průměrně mzdy.
  • Nepeněžní benefity poskytnuté do limitu budou pro zaměstnavatele, stejně jako doposud, daňově neuznatelným nákladem, nadlimitní náklady budou pro zaměstnavatele daňově uznatelné.

Vyšší zdanění vysokopříjmových zaměstnanců

  • Změna by se měla dotknout i zaměstnanců s vyššími příjmy.
  • Dle návrhu se sníží práh 23% daně z příjmů fyzických osob ze 48násobku průměrné mzdy na 36násobek. Tím dojde k rozšíření pásma příjmů, na které bude uplatňována 23% sazba daně (§16 odst. 1 písm. a)).

Motorové vozidlo pro služební i soukromé účely

  • Novela mění § 6 odst. 6, který upravuje zdanění nepeněžního příjmu v podobě možnosti zaměstnance využívat služební auto i k soukromým účelům.
  • Konsolidační balíček rozšiřuje výčet vozidel a jejich přidanění zaměstnanci o bezemisní vozidla. Bezemisní vozidlo je dle nově navrženého znění §21b odst. 7 takové silniční motorové vozidlo, které používá jako palivo výlučně elektrickou energii nebo vodík, nebo jiné silniční motorové vozidlo, jehož provoz nemá žádné emise CO2.
  • V případě poskytnutí silničního motorového vozidla zaměstnavatelem zaměstnanci k používání pro služební i soukromé účely, bude se za příjem zaměstnance považovat částka ve výši určeného procenta vstupní ceny.
  • Procento je stanoveno podle toho, do jaké kategorie spadá silniční motorové vozidlo:
  1. 0,25 %, jedná-li se o bezemisní vozidlo;
  2. 0,5%, jedná-li se o nízkoemisní vozidlo;
  3. 1%, jedná-li se o silniční motorové vozidlo, které není nízkoemisním ani bezemisním vozidlem.

Zrušení, příp. omezení daňových výjimek

Nově dochází ke zrušení nebo snížení celé řady daňových výjimek:

  • Sleva na studenta – dochází ke zrušení písmene f) v § 35ba odst. 1 – tj. dochází ke zrušení slevy na studenta ve výši 4 020 Kč, kterou mohl poplatník uplatňovat po dobu, po kterou se soustavně připravoval na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem do 26 (příp. 28) let věku.
  • Sleva za umístění dítěte – dochází ke zrušení písmene g) v § 35ba odst. 1 – tj. dochází ke zrušení slevy za umístění vyživovaného dítěte v předškolním zařízení (tzv. školkovné).
  • Sleva na manžela / manželku (§ 35ba odst. 1, písmeno b) – dochází k výraznému omezení slevy na nepracujícího manžela/manželku. Sleva zůstává ve výši 24 840 Kč, výše slevy se zvyšuje na dvojnásobek, pokud je sleva uplatňována na manžela/manželku, kterému je přiznám nárok na průkaz ZTP/P. Slevu však nově lze uplatnit pouze v případě, že poplatník žije ve společně hospodařící domácnosti s manželem a vyživovaným dítětem poplatníka, které nedovršilo věku 3 a zároveň nesmí manžel/manželka poplatníka mít vlastní příjem, který by ve zdaňovacím období přesáhl 68 000 Kč.
  • Zrušení odpočtu za členské příspěvky odborům a odpočet úhrad za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání – novela zákona v § 15 ruší odst. 7 (členské příspěvky odborům) a odst. 8 (úhrada za zkoušky) včetně poznámek pod čarou č. 82 a 82a.

Nepeněžní příspěvek na stravování (stravenky) a stravenkový paušál

  • Konsolidační balíček také sjednocuje právní úpravu stravenek a stravenkového paušálu (§ 6 odst. 9 písm. b)).
  • Nově bude nepeněžní příspěvek u zaměstnance od daně osvobozen pouze do limitu ve výši 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5-12 hodin, tj. stejně jako je tomu u stravenkového paušálu.
  • Za stejných podmínek bude možné poskytnout zaměstnanci také další příspěvek v rámci jedné směny, pokud její délka v úhrnu s povinně poskytovanou přestávkou v práci je delší než 11 hodin.

Autorka článku: Blanka Knedlová, senior konzultantka oddělení HR & Payroll 
Editorka článku: Martina Farářová, manažerka oddělení HR & Payroll