Právo: Kolik zaplatí OSVČ na pojištění; 25. 11. 2023

Příští rok zaplatí osoby samostatně výdělečně činné výrazně více na sociálním pojištění než letos. Zvyšuje se nejen minimální záloha, ale i skutečný vyměřovací základ. Důvodem legislativních změn jsou vyšší budoucí výpočty státního důchodu pro OSVČ.

Živnostníci a podnikatelé vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost musí platit měsíční zálohy na sociální pojištění, které jsou splatné vždy do konce příslušného měsíce.

Měsíční záloha u hlavní činnosti přitom nemůže být nižší než minimální záloha, která se pro příští rok zvedá na 3852 Kč, když letos činí 2944 Kč. Minimální roční sociální pojištění se tak zvyšuje o téměř 11 tisíc korun.

Pro příští rok stoupne i skutečný vyměřovací základ. „Pro letošek je ve výši 50 procent daňového základu, v roce 2024 by to mělo být již 55 procent. Více na sociálním pojištění tedy zaplatí nejen OSVČ platící minimální zálohy, ale i ty s vyšším ziskem,“ podotkla daňová expertka Mazars Gabriela Ivanco.

Zvýšení minimálních záloh se dotkne i OSVČ v paušálním režimu, neboť vzroste měsíční paušální daň ve všech třech pásmech.

Výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti je pro placení sociálního pojištění zvýhodněn, jelikož do stanoveného limitu se sociální pojištění neplatí.

I zdravotní zálohy

V praxi se to týká podnikajících zaměstnanců, penzistů či studentů. Pro rok 2024 je limit pro neplacení sociálního pojištění hrubý zisk do 105 520 Kč, letos to bylo 96 777 Kč.

Při hlavní činnosti se musí vždy platit i měsíční zálohy zdravotního pojištění. Letos činí minimální měsíční záloha 2722 Kč, pro příští rok se zvyšuje na 2968 Kč.

Publikováno v deníku Právo dne 25. listopadu 2023.