Paušální daň na konci prvního roku

Máme za sebou první rok fungování nové paušální daně a první poplatníci, kteří se přihlásili na začátku roku 2021 (či v průběhu roku v případě zahájení podnikání) do paušálního režimu, budou řešit, zda jejich daňová povinnost a odvody na veřejná pojistná za rok 2021 budou skutečně vypořádána paušální daní, či budou povinni přece jen podat daňové přiznání a přehledy.

Aby celá věc byla komplikovanější, v průběhu zdaňovacího období mohly nastat skutečnosti, které vyžadují pouze podání daňového přiznání za dané zdaňovací období při současném zachování paušálního režimu, nebo také okolnosti, které měly za následek ukončení celého paušálního režimu (nicméně i v rámci tohoto scénáře za určitých okolností stále může být daň vypořádána paušální daní). Níže rozebereme jednotlivé situace podrobněji.

Daň je vypořádána paušální daní 

Nejjednodušší situace nastala tehdy, když i na konci roku zůstaly zachovány podmínky, za kterých se poplatník na začátku roku přihlásil do paušálního režimu, a účel paušální daně tedy došel naplnění. To nastalo tehdy, pokud poplatník zůstal osobou samostatně výdělečně činnou, na kterou se vztahují předpisy v oblasti zákonného zdravotního a sociálního pojištění, není plátcem DPH, není společníkem v.o.s. ani komplementářem k. s., není dlužníkem, vůči němuž bylo zahájeno insolvenční řízení, jeho příjmy ze samostatné činnosti (s výjimkou příjmů nezdaňovaných či zdaňovaných srážkovou daní) nepřesáhly 1 mil. Kč, nemá příjmy ze závislé činnosti (kromě těch zdaňovaných srážkovou daní) a ani jeho příjmy z kapitálového majetku, z nájmu a ostatní příjmy v úhrnu nepřesáhly 15.000 Kč.

V tomto případě nemusí poplatník nic dělat (tj. podávat přiznání k dani a přehledy pojistného) a jeho daňová i pojistná povinnost bude vypořádána zaplacenými paušálními zálohami k poslednímu dni lhůty pro podání přiznání. Správce daně sám převede částky odpovídající zdravotnímu a sociálnímu pojištění příslušným institucím.

Nicméně i tato varianta není zcela „bezbolestná“. Poplatník totiž nesmí zapomenout na povinnost případné úpravy základu daně při přechodu ze standardních způsobů stanovení základu daně na paušální daň. Konkrétní úprava základu daně záleží na tom, zda poplatník v předcházejícím období vedl účetnictví, daňovou evidenci, či uplatňoval výdaje paušálem a základ daně se upravuje např. o zůstatky rezerv, opravných položek, pohledávek, dluhů či zásob. Úprava základu daně bude provedena formou dodatečného daňového přiznání za období předcházející období, kdy je daň rovna paušální dani, přičemž se na poplatníka hledí, jako by nebyl v prodlení s podáním tohoto dodatečného přiznání.

Podání daňového přiznání při zachování paušálního režimu 

Pakliže poplatník na konci roku zjistí, že jeho příjmy z kapitálového majetku, z nájmu a ostatní příjmy (např. neosvobozené příjmy z prodeje nemovitosti či cenných papírů) v úhrnu přesáhly 15.000 Kč, nebo obdržel příjmy ze závislé činnosti (jiné než zdaňované srážkovou daní, tedy např. příjmy z dohody o provedené práce do 10.000 Kč), nedojde sice k zániku paušálního režimu (tj. poplatník bude moci následující rok pokračovat v platbě paušálních záloh), ale poplatník za daný rok bude povinen podat přiznání a přehledy ve standardním režimu.

Tato povinnost může v tuto chvíli přinést několik náročnějších momentů. První je, jakým způsobem bude poplatník schopen stanovit základ daně, jelikož v režimu paušální daně neměl povinnost vést daňovou evidenci. Pokud by se tento způsob zdanění lišil od předcházejícího roku (v naší situaci od roku 2020, kdy například byl základ daně stanoven na základě daňové evidence, ale za rok 2021 bude poplatník schopen pouze uplatnit paušální výdaje), opět by přišly ke slovu úpravy základu daně v dodatečném daňovém přiznání za předchozí rok. Dále bude poplatník muset rozdělit placené paušální zálohy na část daňovou a na zálohu na zdravotní pojištění a na zálohu na sociální pojištění (paušální záloha se skládá ze 100 Kč zálohy na daň, z minimální zálohy za zdravotní pojištění a z minimální zálohy na důchodové pojištění zvýšené o 15%). Pokud došlo k nějakému nedoplatku na záloze, tento nedoplatek je třeba rozdělit mezi uvedené tři složky paušální zálohy ve stejných poměrech.

Naopak výhodou podání daňového přiznání může být možnost uplatnit případné slevy na dani a odpočty od základu daně, které nejsou při paušální dani možné.

Podání daňového přiznání při zániku paušálního režimu 

V průběhu či na konci roku mohly dále nastat okolnosti, které kromě „pouhé“ nemožnosti vypořádat daň  paušální daní, vedly k zániku celého paušálního režimu. Těmito okolnosti může být situace, kdy příjmy ze samostatné činnosti za zdaňovací období přesáhly 1 mil. Kč, poplatník se stal plátcem DPH, stal se společníkem v.o.s. nebo komplementářem k.s., nabylo účinnosti rozhodnutí o úpadku poplatníka a insolvenční řízení nebylo skončeno, na poplatníka se přestaly vztahovat české předpisy o zdravotním a sociálním pojištění či poplatník přestal být českým daňovým rezidentem a zároveň přestal vykonávat samostatnou činnost na územní České republiky. 

Tyto okolnosti kromě výše zmíněné povinnosti podat přiznání a přehledy ve standardním režimu, mají ještě ten důsledek, že poplatník je povinen oznámit tyto skutečnosti správci daně do 15 dnů od dne, ve kterém tato skutečnost nastala. Dále v této situaci poplatník nesmí zapomenout na obnovení placení standardních záloh na daň a pojistná tak, jak vyplynuly z posledních přiznání a přehledů za rok 2020. 

Paušální režim zanikl, ale daň je vypořádána paušální daní 

Konečně mohly nastat i okolnosti, za kterých sice dojde k zániku paušálního režimu, ale daň za toto období bude ještě vypořádána paušální daní, a to tehdy, pokud (i) poplatník přeruší samostatnou činnost, ale opětovně ji zahájí do data pro podání přiznání, a zároveň nedoje k porušení jiných podmínek, nebo (ii) nabylo účinnosti rozhodnutí o úpadku poplatníka a insolvenční řízení nebylo skončeno či (iii) při dobrovolném vystoupení z paušálního režimu za zachování ostatních podmínek pro uplatnění paušální daně.

Nejste si jisti, v jaké situaci jste se ocitli? 

Vzhledem k tomu, že paušální daň je zcela nová, nezažitá forma zdanění příjmů, doporučujeme Vám konzultaci s odborníkem, zda byly u Vás skutečně splněny podmínky pro uplatnění paušální daně za rok 2021 a nevznikla vám povinnost podat daňové přiznání.

Paušální daň v roce 2022

Pokud zatím v paušálním režimu nejste a o paušální dani uvažujete, potřebujete si po skončení letošního roku vyhodnotit, zda se vám paušální daň v roce 2022 vyplatí. Záloha poplatníka v paušálním režimu v zálohovém období roku 2022 bude měsíčně 5.994 Kč, tj. ročně 71.928 Kč. (Z toho je 100 Kč záloha na daň z příjmů, 3.267 Kč záloha na důchodové pojištění a 2.627 Kč záloha na zdravotní pojištění.) Pro srovnání v roce 2021 byla měsíční částka 5.469 Kč, roční tedy 65.628 Kč.

Na rozhodnutí máte v lednu jen velmi krátkou dobu, jen 10 dnů, tedy do 10. 1. 2022. Stejnou lhůtu máte i na případné oznámení o dobrovolném vystoupení z paušálního režimu.