iDNES.cz: Daň z nemovitých věcí vytáhne letos z některých poplatníků více peněz, 15.5.2020

Vlastníci nemovitosti a pozemků musí každoročně uhradit daň z nemovitých věcí. Složenky pro zaplacení již míří do schránek. Pro některé poplatníky budou nemilým překvapením, protože zaplatí víc. Pro rok 2020 došlo ke zvýšení koeficientu například ve většině městských částí Prahy, v Plzni nebo v Ústí nad Orlicí. Termín pro zaplacení daně do částky 5 000 korun připadá letos na pondělí 1. června.

Daň z nemovitých věcí je majetkovou daní, kterou tvoří daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek a platí se každoročně. Složenky, případně informace k placení daně z nemovitých věcí, by měly být poplatníkům doručeny nejpozději do 25. května 2020.

Kdo vlastní více nemovitostí v jednom kraji a nemá daň vyšší než 5 000 korun, najde v obálce jen jednu složenku, kde budou platby za všechny nemovitosti v kraji sečteny dohromady. Kdo vlastní nemovitosti na území různých krajů nebo platí daň vyšší než 5 000 korun, najde v obálce více složenek. Informaci o celkové výši daně a případném přeplatku nebo nedoplatku se poplatník dozví z oddělitelné části složenky, stejně jako adresu územního pracoviště, kde je uložen jeho daňový spis k dani z nemovitých věcí. Kdo má zřízenu datovou schránku, obdrží informace pro placení daně do své datové schránky.

Lhůta pro zaplacení daně, nebo její první splátky sice končí 1. června 2020, ale vzhledem k současným mimořádným okolnostem vzniklým v souvislosti s pandemií je možné daň uhradit i později. „U daně nebo splátky daně, která nepřevýší částku 5 000 korun, mohou poplatníci, kteří se dostali do tíživé situace, uhradit daň bez sankce do 31. července 2020.

„Poplatníkům sice v tomto období vznikne nedoplatek na dani, ale vzhledem k mimořádné situaci nebude tento nedoplatek do konce srpna 2020 vymáhán,“ upozorňuje finanční správa. „Pokud se daňoví poplatníci mající roční daňovou povinnost vyšší než 5 000 korun dostali vlivem epidemie koronaviru do finančních potíží, mohou si do 31. července 2020 požádat o posečkání daně bez správního poplatku,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Daň může být zaplacena:

  • Bezhotovostním převodem z účtu poplatníka na účet finančního úřadu.
  • Na poště daňovou složenkou bez poštovného (platí jen pro fyzické osoby) nebo běžnou složenkou.
  • Prostřednictvím SIPO, což platí pro poplatníky, kteří se k této službě přihlásili na finančním úřadě do 31. ledna 2020 (tito poplatníci neobdrží obálku s daňovou složenkou). Pozor ale na dostatečnou výši inkasního limitu pro platbu SIPO.
  • Hotově v pokladně finančního úřadu.

Meziroční zvýšení daně

Výši daně z nemovitých věcí ovlivňují i koeficienty (základní, místní, podnikatelský), za stejně veliký byt se tedy platí v různých městech odlišně vysoká daň. Koeficienty se v praxi mění, a proto může meziročně docházet ke zvýšení roční daně. Pro rok 2020 došlo ke zvýšení koeficientu například ve většině městských částí Prahy, v Plzni nebo v Ústí nad Orlicí. „Při změně příslušného koeficientu není potřeba podávat znovu daňové přiznání, finanční úřady daň automaticky samy přepočítají a daňoví poplatníci obdrží složenku již na novou vyšší částku,“ vysvětluje daňová poradkyně Gabriela Ivanco.

Koupě nemovitosti v roce 2020

Při pořízení nemovitosti během letošního roku se daň z nemovitých věcí pro rok 2020 ještě neplatí, neboť tuto povinnost má poplatník zapsaný v katastru nemovitostí jako vlastník k 1. lednu. Do konce ledna 2021 však bude potřeba vyplnit a odevzdat daňové přiznání, přičemž daň z nemovitých věcí se bude poprvé platit pro rok 2021 v květnu příštího roku. „Pokud jsou majiteli nemovitosti oba manželé, potom splní daňovou povinnost za oba jen jeden z nich,“ upřesňuje daňová poradkyně.

Pronájem nemovitosti nemá vliv na výši daně

Daň z nemovitých věcí je stejně vysoká bez ohledu na skutečnost, zdali v dané nemovitosti vlastník přímo bydlí nebo ji třeba pronajímá. Nájemce tedy nemá s daní z nemovitých věcí žádné daňové starosti, zpravidla však nese břemeno této daně, protože vlastníci nemovitosti zakalkulují povinnost platby daně do měsíčního nájemného. „Při uplatnění 30% výdajového paušálu pro příjmy z nájmu v daňovém přiznání je platba daně z nemovitých věcí zahrnuta již v tomto paušálu,“ dodává Ivanco.

Lze očekávat další zvýšení daně

Vládou navrhované zrušení daně z nabytí nemovitých věcí je pro trh s nemovitostmi rozhodně pozitivní krok, neboť kupujícím se pořízení nové nemovitosti prodražovalo právě o tuto 4% daň a museli mít na úhradu daně odložené vlastní prostředky. „Vzhledem k daňovým výpadkům v souvislosti s epidemií koronaviru se však dá v budoucnu očekávat tlak právě na zvýšení daně z nemovitých věcí,“ předpokládá Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.