iDNES.cz: Jak je to se slevou na dítě, když ukončí školu, nebo dál studuje; 18. 8. 2023

Řada mladých lidí ukončila letos studium, ale mnozí dál ve studiu pokračují. Teď v létě někteří studenti i absolventi brigádničí a na brigádách si přivydělávají i někteří rodiče. Má brigáda dítěte vliv na možnost rodiče uplatnit daňové zvýhodnění? Jak je v případě, když jsou rodiče nezaměstnaní nebo když student začne během školy podnikat? Přinášíme servis informací, které vás zajímají.

Při uplatnění slevy na dítě platí základní pravidla. Zaměstnanci uplatňují daňové zvýhodnění obvykle při výpočtu měsíční čisté mzdy, OSVČ jednou za rok v daňovém přiznání. Nárok na daňové zvýhodnění má vždy jen jeden z rodičů.

V letošním roce činí měsíční částka daňového zvýhodnění 1 267 korun na první dítě, 1 860 korun na druhé dítě a 2 320 korun na třetí a další dítě. V případě, že je dítě držitelem průkazu ZTP/P, tak náleží daňové zvýhodnění ve dvojnásobné výši.

Daňové zvýhodnění snižuje přímo vypočtenou daň z příjmu. Zaměstnanec se třemi dětmi si tak v roce 2023 sníží daňovou povinnost o 5 447 korun.

Daňové zvýhodnění na dítě v roce 2023

Sleva v Kč

1. dítě

2. dítě

3. dítě a další

Měsíční 

1 267

1 860

2 320

Ročně

15 204

22 320

27 840

„Nárok na daňové zvýhodnění mají i rodiče vysokoškoláků, protože toto zvýhodnění při splnění zákonných podmínek náleží do 26 let věku dítěte,“ doplňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Nárok trvá i během prázdnin

Daňové zvýhodnění bude zaměstnancům snižovat daň z příjmu i ve výplatách za červenec a srpen v případě, že jejich dítě dále pokračuje ve studiu. Pokud však dítě již studium ukončilo, tak náleží daňové zvýhodnění za poslední prázdniny v případě, že absolvent v daném období nebude vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na nemocenském pojištění.

„V případě pokračování dítěte ve studiu nevadí pro nárok na daňové zvýhodnění ani vlastní příjem dítěte, ze kterého se platí sociální pojištění,“ vysvětluje Gabriela Ivanco.

Brigáda, rodiče a daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění mohou čerpat pouze výdělečně činní rodiče a v případě, že je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus.

Nezaměstnaní rodiče nemají jak daňové zvýhodnění uplatnit a nemohou obdržet ani měsíční daňový bonus. Daňové zvýhodnění je možné uplatnit vždy pouze u jednoho zaměstnavatele, rodiče s brigádou si tedy u přivýdělku daň z příjmu nesníží.

„Na měsíční daňový bonus má například nárok i rodič s hrubou mzdou 34 000 korun uplatňující daňové zvýhodnění na dvě děti, a sice v částce 597 korun,“ vypočítává daňová poradkyně.

Student OSVČ a daňové zvýhodnění

Samotný výkon samostatné výdělečné činnosti studenta není překážkou nároku na daňové zvýhodnění, musí však být dodržen statut studenta a splněna podmínka společné domácnosti, která je dodržena například i při bydlení na vysokoškolské koleji.

V případě, že je však dítě osobou samostatně výdělečně činnou jako spolupracující osoba, tak na něj nelze uplatnit daňové zvýhodnění. Spolupráce při studiu je vedlejší samostatnou výdělečnou činností, což může přinášet zajímavou rodinnou úsporu na sociálním pojištění a někdy i na dani z příjmu. „Při využití institutu spolupráce je však vhodné předem propočítat, zda se rodině tento režim daňově vyplatí,“ uzavírá Gabriela Ivanco.

Publikováno na serveru iDNES.cz dne 18. srpna 2023.