iDnes.cz: Jak stát teď zdaňuje zaměstnané důchodce a jaká novinka je v úvahách; 3. 5. 2023

Odejít do penze a žít jen ze státního důchodu znamená poměrně značný propad příjmů. Mnozí důchodci ale zůstávají nadále pracovně aktivní. Někteří si potřebují zvýšit příjem, další dál pracují třeba proto, že si jen život v penzi zatím nedokážou představit. Jak je to se zdaněním příjmů důchodců a jaká novinka je v úvahách legislativců?

I po dosažení řádného důchodového věku je možné pracovat na pracovní smlouvu, přičemž výše hrubé mzdy není nijak limitována. Starobní důchodci mohou současně pobírat důchod i mzdu. Připravovaná legislativní změna navíc počítá s výrazně nižším zdaněním pracujících starobních důchodců.Chcete být v důchodu zabezbečeni? Najděte si práci s nejlepším platem na portálu jobDNES.cz.Odstartujte kariéru s portálem jobDNES.cz. Denně zde naleznete nové atraktivní pracovní nabídky s platem i nad 100 tisíc Kč měsíčně.

Aktuálně platí, že pracující starobní důchodci odvádí ze své mzdy daň z příjmu, sociální pojištění a zdravotní pojištění jako ostatní zaměstnanci. „Z důvodu dosažení důchodového věku nevzniká nárok na žádnou speciální daňovou slevu či úlevu, ale ani nedochází k vyššímu zdanění,“ doplňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Po odpracování 360 kalendářních dnů mohou však starobní důchodci a důchodkyně požádat sociální správu o zvýšení penze. Zásluhový procentní díl důchodu jim v takovém případě vzroste o 0,4 procenta výpočtového základu. Penze za rok práce se tím zvedne v řádu o desetikoruny.

Omezení pro předčasné důchodce

Předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku zároveň příjem, ze kterého vzniká povinnost platit sociální pojištění a zároveň pobírat předčasný důchod. Pracovat tak mohou na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou do 10 tisíc korun nebo dohodu o pracovní činnosti s hrubou měsíční odměnou do 3 999 korun. Z vyšších měsíčních odměn se již sociální pojištění platí i z pracovních dohod.

„Na klasickou pracovní smlouvu nemohou předčasní důchodci pracovat a zároveň pobírat předčasný důchod ani na zkrácený úvazek, protože sociální pojištění se platí vždy i ze zkráceného úvazku,“ dodává Gabriela Ivanco.

Jak vysoké jsou daně ze mzdy?

Sazba daně z příjmu je 15 procent z hrubé mzdy, vyšší třiadvacetiprocentní sazba daně platí až pro velmi vysoké příjmy. Sazba sociálního pojištění je potom 6,5 procenta a zdravotního pojištění 4,5 procenta z hrubé mzdy. Povinné pojistné platí za zaměstnance i zaměstnavatel, a to 24,8 procenta na sociálním pojištění a 9 procent na zdravotním pojištění.

Od 1. února 2023 mají zaměstnavatelé možnost využít slevy na sociálním pojištění ve výši 5 procent u zaměstnanců starších 55 let, kteří pracují na zkrácený úvazek. I zaměstnaní starobní důchodci mají nárok na měsíční slevu na poplatníka ve výši 2 570 korun, která přímo snižuje vypočtenou daň z příjmu fyzických osob, když je u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani.

„Při práci pro více zaměstnavatelů současně je možné mít prohlášení k dani podepsáno pouze u jednoho z nich, daňovou slevu na poplatníka nelze uplatňovat u dvou zaměstnavatelů současně,“ upozorňuje daňová poradkyně.

Žádný odvod na sociální pojištění

V případě, že zákonná změna projde úspěšně legislativním procesem, tak pracující starobní důchodci nebudou muset ze své hrubé mzdy odvádět sociální pojištění. O kolik korun by si mohli podle nových pravidel polepšit?

Modelový příklad

Nyní pracující důchodci stejně jako každý zaměstnanec odvádí na sociálním pojištění 6,5 procenta z hrubé mzdy. Tato povinnost by jim odpadla. Při stejně vysoké hrubé mzdě by jim tak značně stoupla čistá mzda.

„Při práci za hrubou mzdu ve výši 40 tisíc korun by byla nově čistá mzda 34 770 korun, zatímco nyní činí čistá mzda 32 170 korun. Disponibilní měsíční příjem by tak vzrostl o 2 600 korun,“ vypočítává Gabriela Ivanco.

Za odpracování každých 360 pracovních dnů by si však pracující důchodci již nemohli požádat o trvalé zvýšení zásluhové části penze, jak je tomu dosud. Stejně tak mzdové náklady zaměstnavatele zůstanou stejně vysoké, protože legislativní změny se netýkají sociálního pojištění placeného zaměstnavatelem.

Publikováno na serveru idnes.cz dne 3. května 2023.