Mazars Central and Eastern European tax guide 2023

Představujeme vám 11. vydání publikace „Mazars CEE Tax Guide“ - daňového průvodce regionem střední a východní Evropy.

Tento průvodce, který se rozrostl z původních 15 zemí v roce 2013 na současných 25, se zabývá širokým spektrem daňových oblastí se zaměřením na zdanění příjmů právnických osob, převodní ceny či na daň z přidané hodnoty. Dále mj. srovnává výše průměrné a minimální mzdy v jednotlivých zemích a v neposlední řadě i povinné odvody za zaměstnance na zdravotním a sociálním pojištění.

Průvodce pro rok 2023 nabízí podrobnou analýzu daňových režimů ve státech Visegrádské čtyřky, řadě zemí jihovýchodní Evropy, Německa, Rakouska, Moldavska, Ukrajiny, pobaltských států a poprvé i středoasijských zemí, jako jsou Kazachstán, Kyrgyzstán a Uzbekistán.

Hlavní zjištění pro Českou republiku:

  • Nová speciální daň z příjmů právnických osob označovaná jako tzv. daň z neočekávaných zisků se v kalendářních letech 2023-2025 vztahuje na vybrané společnosti v odvětví fosilních paliv, energetiky a bankovnictví. Sazba daně činí 60 % a je uplatňována na konkrétně vypočtený základ daně.
  • Zdanění příjmů právnických osob je v České republice nejvyšší ze zemí Visegrádské čtyřky.
  • Průměrná mzda v ČR vzrostla o 10 %, což je nejvíce ze zemí Visegrádu.

Průvodce jsme rovněž zveřejnili na speciální interaktivní online platformě, která umožňuje srovnání jednotlivých zemích v oblasti daní, povinných odvodů na sociálním a zdravotním pojištění a výše mezd s ohledem na určité aspekty daňových systémů. Interaktivní online platformu Mazars CEE Tax Guide 2023 najdete ZDE.

Protože před přijetím jakéhokoli strategického obchodního rozhodnutí je vždy zapotřebí provést podrobnou analýzu, připojili jsme kontaktní informace na naše kanceláře a odborníky.  Věříme, že pro vás bude tento průvodce přínosný a užitečný.

Související stránka:

Document

CEE Tax Guide 2023