Novela zákona o daních z příjmů: podnikatele čekají poloviční paušály, 8.11.2017

Konec roku se blíží a mnozí podnikatelé i firmy už teď začínají připravovat podklady k daňovému přiznání. Protože byl letos v červenci přijat daňový balíček s novelami zákona o daních z příjmů, čekají na mnohé z nich změny. Jaké to jsou?

Novela zákona o daních z příjmů přináší asi nejvýraznější změnu ve výdajových paušálech, nastavuje totiž u nich nižší stropy. Paušální výdaje, které bude možné uplatnit v daňovém přiznání za rok 2017, jsou o polovinu nižší než v minulosti. „Výhodou ale zase je, že se vrací možnost uplatnit slevu na dítě a na manželku či manžela nebo registrovaného partnera bez příjmů,“ říká Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu eDaně. 

Sazba výdajového paušálu u samostatné výdělečné činnosti činí 40, 60 nebo 80 % v závislosti na vykonávané činnosti. Jsou-li skutečné výdaje OSVČ nižší než výdaje stanovené paušálem, přináší výdajový paušál úsporu nejen na dani z příjmu fyzických osob, ale i na povinném pojistném, které se počítá z vyměřovacího základu, jímž je polovina daňového základu. 

„Proto výdajové paušály využívá tolik lidí. Zjednodušují administrativu, snižují riziko chyby a mnohdy dochází i k daňové úspoře,“ říká Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.  

Nově tedy platí, že osobám samostatně výdělečně činným klesá hranice pro uplatňování paušálních výdajů o polovinu na jeden milion korun příjmů. Podnikatelé s vyššími příjmy než jeden milion korun sice mohou výdaje paušálem uplatnit také, ovšem jen do maximálního limitu: 

  • Nejvyšší výdajový paušál v podobě 80 % mohou použít řemeslníci, podnikatelé v zemědělské výrobě a vodním hospodářství. Nově budou moci uplatnit výdaje maximálně do výše 800 tisíc korun. V minulosti mohli mít výdaje až 1 600 000 Kč.
  • U 60% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 600 tisíc korun. Tento paušál využívá řada živností ve službách a v prodeji zboží.
  • 40% paušál využívají svobodná povolání - jde o práce na honoráře nebo činnosti a podnikání podle zvláštních předpisů, například daňoví poradci, advokáti, soudní exekutoři, makléři. Zde půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 400 tisíc Kč. 
  • Existuje ještě 30% paušál, u kterého půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 300 tisíc Kč. Uplatňuje se u příjmů z pronájmu.

Kolik si odečíst za děti a manželku?

V daňovém přiznání za rok 2016 nemohly OSVČ stanovující výdaje paušálem uplatnit daňovou slevu ve výši 24 840 Kč na manželku či manžela s vlastními příjmy do 68 tisíc a daňové zvýhodnění na děti, pokud byl součet dílčích základů, u kterých byly výdaje stanoveny paušálem, vyšší než 50 % celkového základu daně. 

V daňovém přiznání za rok 2017, které většina podnikatelů podává do konce března, mohou OSVČ s výdajovými paušály už slevu na manželku či manžela a zvýhodnění na děti uplatnit. Tedy pokud budou mít příjmy do milionu.

Pro první dítě je sleva 13 404 korun ročně, u druhého dítěte 19 404 korun ročně, u třetího a každého dalšího dítěte pak 24 204 korun ročně. Odečíst si je může jen jeden rodič.

Teď si lze vybrat, potom už ne

V daňovém přiznání za rok 2017 si podnikatelé budou moci zvolit, jaká varianta je pro ně výhodnější. „U této novinky platí přechodné ustanovení, že podnikatelé si za zdaňovací období 2017 mohou vybrat, zda využijí novou úpravu, tedy nižší strop pro výdaje a vyšší slevy, nebo budou postupovat stejně jako v roce 2016, tedy využijí vyšší paušální výdaje bez možnosti využití slev na děti a partnera bez příjmů,“ vysvětluje Blanka Štarmanová.

„Za rok 2018 bude možné uplatnit výdajový paušál z příjmu ve výši maximálně jednoho milionu korun. Chce-li živnostník uplatnit za rok 2017 slevu na manželku a daňové zvýhodnění na děti, musí dodržet snížený limit již letos,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Na malý přivýdělek už není potřeba přiznání

Součástí novely je také rozšíření uplatnění srážkové daně na příjmy ze závislé činnosti do 2 500 korun měsíčně. „Novela se týká také poměrně častých příjmů z dohod o pracovní činnosti. Zaměstnanci, kteří mají souběh zaměstnání, jsou povinni podávat daňové přiznání. Ale pokud má zaměstnanec na hlavní pracovní poměr další příjem z jiného zaměstnání do 2 500 korun měsíčně, už se ho povinnost podávat daňové přiznání netýká,“řekla Blanka Štarmanová. 

Podle daňových poradců novela zákona o daních z příjmů způsobí nejednomu podnikateli těžkou hlavu. Vyznat se v novelách a změnách je pro laika skutečně složité, dokonce i zkušeným podnikatelům taková příprava na podání daňového přiznání zabere zbytečně mnoho času. 

Publikováno na serveru iDNES.cz, 8. 11. 2017