Právo: Jak na přiznání k dani z nemovitostí; 14.1,2023

Leden je již tradičně měsícem, kdy někteří majitelé nemovitostí musí podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Letos posledním dnem pro splnění této povinnosti je úterý 31. ledna.

Platit daň z nemovitých věcí (do roku 2014 daň z nemovitosti) je povinností každého majitele nemovitosti. Přiznání k této dani musí podat každý, kdo dům, byt či třeba pozemek získal v loňském roce, ale i ten, kdo na své stávající nemovitosti v roce 2022 provedl nějakou úpravu. Může se jednat například o přistavění patra u domu, ale třeba i o odprodání části pozemku.

Pro účely daně z nemovitých věcí není přitom rozhodující, jestli jste nemovitost koupili, dostali darem či ji zdědili.

„V lednu 2023 tak budou nejčastěji vyplňovat daňové přiznání ti občané, kteří během roku 2022 koupili, zdědili nebo obdrželi byt, dům či pozemek, a poprvé budou za novou nemovitost daň platit, neboť v roce 2022 ji platil ještě bývalý majitel,“ doplnila pro Právo Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Co vše se vyplní

Přiznání k dni z nemovitých věcí je čtyřstránkové, přičemž na první straně se vyplňují údaje poplatníka, tedy jméno, adresa, rodné číslo, příslušné územní pracoviště finančního úřadu.

Druhá strana se zabývá údaji souvisejícími s daní z pozemků, kde vyplníte například předmět daně z pozemků, tedy zda se jedná o ornou půdu, stavební pozemek, zastavěnou plochu a nádvoří apod., dále pak název katastrálního území, parcelní čísla, výměru apod.

Na třetí straně se vyplňují údaje k dani ze staveb a jednotek, například předmět daně ze staveb a jednotek, výměra zastavěné či podlahové plochy a příslušné koeficienty pro výpočet daně, které eviduje daňový portál Finanční správy.

Čtvrtá strana obsahuje výpočet výsledné daně, uvedete datum a podpis.

Elektronický formulář

Vedle papírového tiskopisu lze využít i elektronický formulář. „Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí doporučujeme vyplnit elektronicky prostřednictvím aplikace Elektronického podání pro Finanční správu (EPO) na internetové stránce https://adisspr.mfcr.cz/ pmd/home v sekci Elektronická podání pro Finanční správu – Elektronické formuláře – Daň z nemovitých věcí,“ doporučuje Finanční správa.

Výhodou aplikace EPO je to, že obsahuje veškeré číselníky potřebné pro vyplnění daňového přiznání.

Při vyplňování můžete využít aplikaci průvodce daňovým přiznáním k dani z nemovitých věcí. Stačí kliknout na tlačítko VYPLNIT Z PRŮVODCE, který vás provede vyplněním krok za krokem za použití návodných otázek.

Můžete využít i tzv. online finanční úřad (https://adisspr. mfcr.cz/pmd/home/prihlaseni- -do-dis), jehož prostřednictvím je možné přistoupit do daňové informační schránky Plus (DIS+).

Pochopitelně máte možnost vyplnit daňové přiznání i ručně. Formulář získáte na příslušném finančním úřadě nebo si ho stáhněte z internetových stránek Finanční správy a vytiskněte. Vyplněný formulář poté stačí osobně doručit či zaslat poštou na podatelnu finančního úřadu, v jehož obvodu působnosti se nachází vaše nemovitost.

Pokud nestihnete přiznání k dani podat do termínu, úřady tolerují ještě pět pracovních dní na splnění povinnosti. Po jejich uplynutí se už připravte na pokutu, která činí 0,05 procenta z vypočtené daně, a to za každý den prodlení. Pokuty nižší než 1000 Kč se však nepředepisují.

Platba daně do konce května

Pokud vypočtená daň činí maximálně pět tisíc korun, uhradíte ji najednou, a to nejpozději do 31. května 2023.

V případě, že je daň vyšší než pět tisíc korun, máte možnost zaplatit ji ve dvou splátkách, přičemž pro první je nejzazším termínem 31. květen, pro druhou pak 30. listopad.

„Daň z nemovitých věcí lze platit v hotovosti prostřednictvím poskytovatele platebních služeb, poštovní poukázkou na příslušný účet správce daně, v pokladně finančního úřadu nebo územního pracoviště, bezhotovostním převodem z účtu vedeného u poskytovatele platebních služeb na příslušný účet správce daně. Platbu je nutné poukázat tak, aby v den její splatnosti byla připsána na příslušný účet správce daně,“ uvádí na svých stránkách Finanční správa.

„Je-li poplatník v prodlení s úhradou daně, je povinen uhradit úrok z prodlení od čtvrtého dne následujícího po původní splatnosti daně do dne její platby,“ doplnila Gabriela Ivanco.

Finanční úřad vaše údaje eviduje a bude vás sám kontaktovat s pokyny ke splnění daňové povinnosti. Například vám zašle předvyplněnou složenku, kterou obdržíte nejpozději do 25. května, případně pošle potřebné údaje e-mailem či do datové schránky.

Nájemníci zaplatí daň v nájmu

Daň z nemovitých věcí platí vždy majitelé předmětných nemovitostí. Nájemníci tedy nemají žádné daňové starosti, nevyplňují tedy žádné daňové přiznání a žádnou daň přímo neplatí.

Majitelé však zohledňují platbu daně v nájmu a nájemníci ji tedy nepřímo zaplatí. Stejně tak nemají daňové povinnosti lidé žijící v družstevních bytech, u kterých je majitelem příslušné nemovitosti družstvo.

Publikováno v deníku Právo 14. ledna 2023.