E15.cz: Nezapomeňte zaplatit daň z nemovitých věcí; 20.5.2021

V květnu dostává většina majitelů nemovitosti do schránky poštovní poukázku pro úhradu daně z nemovitých věcí. Daň musí zaplatit i občané, kteří kupříkladu letos na jaře byt či dům prodali.

Daň z nemovitých věcí pro rok 2021 platí ten, kdo je zapsaný v katastru jako majitel nemovitosti k 1. lednu letošního roku. Případný prodej nemovitosti během roku již nemá vliv na platbu daně z nemovitých věcí pro letošní rok. Daň se platí vždy pro celý rok, neplatí se v poměrné výši dle počtu měsíců vlastnictví nemovitosti. Na výši daně z nemovitých věcí přitom nemá vliv, zdali se jedná o koupenou či zděděnou nemovitosti nebo nemovitost obdrženou darem.

„Daň z nemovitých věcí pro rok 2021 platí i majitelé nemovitosti, kteří v prvních měsících letošního roku svoji nemovitost pozbyli, a naopak ji neplatí vlastnící, kteří ji teprve během letošního roku nabyli,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Nerozhoduje bydliště

Daň z nemovitých věcí se platí na finančním úřadu dle lokality příslušné nemovitosti, a nikoliv dle bydliště daňového poplatníka. Daňoví poplatníci s více nemovitostmi v odlišných krajích tedy obdrží současně více poštovních poukázek pro úhradu daně. „V praxi je tedy běžné, že daň z nemovitých věcí se platí na účet jiného finančního úřadu než daň z příjmů fyzických osob,“ sděluje Gabriela Ivanco.

Jestliže je roční daňová povinnost vyšší než 5 000 korun, tak je možné uhradit daň z nemovitých věcí ve dvou splátkách. Standardní termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí je do konce května.

Kvůli mimořádné situaci lze ale i daň, která nepřevýší 5 000 korun, uhradit bez sankce v podobě úroku z prodlení až do konce roku 2021. „Poplatníci, kteří se dostali do finančních potíží a nemají na úhradu daně, však musí podat na příslušný finanční úřad žádost o posečkání daně a žádost o prominutí souvisejících úroků,“ dodává Ivanco.