E15.cz: Lhůta pro platbu daně z nemovitých věcí se krátí; 24.5.2021

Vlastníci nemovitostí během května obdrželi složenku s konkrétní výší daně z nemovitosti. Tu by měli zaplatit do konce měsíce. Daň musejí zaplatit i občané, kteří například letos na jaře nemovitost prodali.

Daň z nemovitých věcí pro rok 2021 platí ten, kdo je zapsaný v katastru jako majitel nemovitosti k 1. lednu letošního roku. Případný prodej nemovitosti během roku již nemá vliv na platbu daně z nemovitých věcí pro letošní rok. Daň se platí vždy pro celý rok, neplatí se v poměrné výši dle počtu měsíců vlastnictví nemovitosti. Na výši daně přitom nemá vliv, zdali se jedná o koupenou či zděděnou nemovitost nebo nemovitost obdrženou darem.„Daň z nemovitých věcí pro rok 2021 platí i majitelé nemovitosti, kteří v prvních měsících letošního roku svoji nemovitost pozbyli, a naopak ji neplatí vlastníci, kteří ji teprve během letošního roku nabyli,“ upřesňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Nerozhoduje bydliště

Daň z nemovitých věcí se platí na finančním úřadu dle lokality příslušné nemovitosti, a nikoliv dle bydliště daňového poplatníka. Daňoví poplatníci s více nemovitostmi v odlišných krajích tedy obdrží současně více poštovních poukázek pro úhradu daně.Není navíc pravidlem, že kdo vlastní nemovitost několik let, platí každý rok stejně vysokou daň. Důležitý pro výpočet konečné částky je totiž koeficient, který stanovují zastupitelé jednotlivých obcí. Letos platí více například majitelé nemovitostí ve Slavkově a Strakonicích či v části Havlíčkova Brodu a Prostějova. Přesné koeficienty vztahující se ke konkrétním nemovitostem je možné najít podle parcelních čísel v kalkulačce na stránce adisreg.mfcr.cz.

Dvě daňové splátky

Daň z nemovitých věcí se skládá z daně z pozemků a daně ze staveb a jednotek, a pokud je roční daň nižší než pět tisíc korun, potom se platí v jedné platbě. V případě, že je roční daňová povinnost vyšší než pět tisíc korun, je možné uhradit daň z nemovitých věcí ve dvou splátkách. Standardní termín pro zaplacení je do konce května, druhý pak do konce listopadu.Kvůli mimořádné situaci lze letos i daň, která nepřevýší pětitisícovou hranici, uhradit bez sankce v podobě úroku z prodlení až do konce roku 2021. „Poplatníci, kteří se dostali do finančních potíží a nemají na úhradu daně, však musejí podat na příslušný finanční úřad žádost o posečkání a žádost o prominutí souvisejících úroků,“ poznamenává Gabriela Ivanco.

Postup při prodeji či darování

Pokud majitel nemovitost prodá či daruje (a v daném kraji již žádnou jinou nevlastní), nebude podávat žádné přiznání. Musí však finančnímu úřadu oznámit, že nemovitost prodal.Není na to žádný formulář, stačí napsat zprávu „volnou formou“.„Úřad za prohřešek pokuty ve skutečnosti nevystavuje, ale rozhodně je lepší finanční úřad o této skutečnosti informovat. Pokud nemovitost vlastník prodá, avšak v příslušném kraji mu ještě nějaké zbývají, je povinen podat daňové přiznání, v němž tuto změnu zohlední,“ uvádí Markéta Szotkowská, daňová specialistka z V4 Group. Daň je možné přiznat prostřednictvím řádného daňového přiznání, nebo dílčího daňového přiznání. „V řádném daňovém přiznání poplatník zohlední všechny nemovité věci, které v daném kraji vlastní k 1. lednu příslušného roku, v dílčím promítne pouze nastalé změny,“ dodává Szotkowská.

Když složenka nepřijde

• Poplatníci daně z nemovitých věcí nedostávají složenky najednou.• Pořadí záleží na tom, v jakých lokalitách mají nemovitosti.• Pokud vlastní nemovitosti spadající pod vícero finančních úřadů, dostanou složenku do schránky mezi posledními.• Pokud složenka nepřijde ani ke konci května, je dobré kontaktovat územní pracoviště místně příslušného finančního úřadu.Kvůli mimořádné situaci lze letos i daň, která nepřevýší pětitisícovou hranici, uhradit bez sankce v podobě úroku z prodlení až do konce roku 2021.