Novinky.cz: Kdy se neplatí ze stravenkového paušálu žádné daně; 2.8. 2021

Od letošního roku mohou zaměstnavatelé přispívat zaměstnancům na stravování nejenom formou oblíbeného benefitu stravenek, ale nově i formou takzvaného stravenkového paušálu. Kolik musí zaměstnanci odpracovat hodin? Mohou zaměstnavatelé přispívat vyšší částky? A jak je to u stravenkového paušálu s daněmi?

V případě, že zaměstnavatelé přešli od letošního roku na stravenkový paušál, potom vyplácejí zaměstnancům přímo peníze na účet místo stravenek. Stravenky i stravenkový paušál mají své výhody, a proto je dobře, že zaměstnavatelé mají s přihlédnutím k přáním zaměstnanců možnost volby.

Odpracovat musí aspoň tři hodiny

Stravenkový paušál v praxi vítají zejména malí zaměstnavatelé, pro které bylo v minulosti řešení stravenek pro pár zaměstnanců administrativně náročné.
Naopak velké firmy často u stravenek zůstaly, protože mají tento systém zaběhlý a u stravenky mají zpravidla větší jistotu, že zaměstnanec bude skutečně chodit na obědy.

„Při splnění zákonných podmínek se stravenkový paušál nezapočítává zaměstnanci do hrubé mzdy, přestože je s čistou mzdou vyplácen na účet,“ doplňuje daňová poradkyně společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

Daňové osvobození do 75,60 Kč za směnu

Stravování zaměstnanců je legislativou podporováno daňovou uznatelností na straně zaměstnavatele a daňovým osvobozením. Pro čerpání legislativních výhod u stravenkového paušálu na příslušný den musí být odpracovány alespoň tři hodiny za příslušnou směnu.

„Stravenkový paušál mohou dostávat i zaměstnanci pracující na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, podmínkou samozřejmě zůstává evidence docházky podle ujednání v příslušné dohodě,“ dodává Ivanco.

Daňové osvobození pro stravenkový paušál je pochopitelně zastropováno, v opačném případě by v praxi docházelo k tomu, že podstatná část mzdy by se přesunula právě do stravenkového paušálu, daňová optimalizace formou podpory stravování není pochopitelně legislativním záměrem.

V roce 2021 je maximální daňově osvobozenou částkou 75,60 Kč za odpracovanou směnu. Z této částky se neplatí ani daň z příjmu, ani sociální a zdravotní pojištění.

Příspěvek firmy může být i vyšší

„Například při maximálním příspěvku zaměstnavatele a odpracování 20 směn v příslušném měsíci je daňově osvobozena částka 1512 korun, při zvýšení hrubé mzdy o stejnou částku by přitom souhrnné zdanění činilo 408 korun,“ vypočítává Ivanco.

Někteří zaměstnavatelé přispívají svým zaměstnancům formou stravenkového paušálu vyšší částku, v takovém případě je však příspěvek nad 75,60 Kč za každou směnu standardně zdanitelným příjmem a vstupuje do hrubé mzdy zaměstnance pro výpočet daně z příjmu a povinného pojistného.

„Například při stravenkovém paušálu 100 korun na směnu a odpracování 20 směn je daňově osvobozena částka 1512 korun a částka 488 korun podléhá dani z příjmu a odvodům na sociální a zdravotní pojištění,“ upřesňuje daňová poradkyně Gabriela Ivanco.