Právo: Co se změní v oblasti daní po Novém roce; 31.12.2021

Nový rok přinese i řadu daňových změn. Mezi nejvýznamnější patří zvýšení daňové slevy na poplatníka či faktické zrušení maximálního limitu pro výplatu měsíčního daňového bonusu, podnikatelům, kteří ji využívají, se zase mírně zvedne paušální daň. Růst minimální mzdy ovlivní výši minimální zálohy na zdravotní pojištění a tzv. školkovného.

Vyšší sleva na poplatníka

Základní sleva na dani na poplatníka stoupne pro rok 2022 z letošních 27 840 Kč na 30 840 Kč. Lidem se tak díky nižší daňové povinnosti mírně zvýší čistý příjem.

Školkovné

Další slevou, která pro příští rok vzroste, je sleva za umístění dítěte. „Školkovné sice odpovídá výši výdajů prokazatelně vynaložených poplatníkem za umístění jeho vyživovaného dítěte v předškolním zařízení, její maximální částku ale ohraničuje výše minimální mzdy. Ta vzroste oproti roku 2021 o 1000 Kč, tj. na 16 200 Kč,“ vysvětluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Zrušení stropu u měsíčního bonusu

Další novinkou je faktické zrušení zastropování měsíčního daňového bonusu, tedy rozdílu mezi vypočtenou daní z příjmů a slevou na děti vypláceného finančním úřadem v případě vyměření záporné daňové povinnosti.

„Do roku 2020 byla u daňového bonusu jeho roční výše zastropována na 60 300 Kč, měsíčně si poplatník mohl tedy uplatnit maximálně 5025 Kč. Součástí daňových změn pro rok 2021 bylo zrušení výše uvedeného ročního stropu. Nicméně až od roku 2022 je zrušen i limit samotného měsíčního bonusu v původní výši 5025 Kč,“ vysvětluje Ivanco.

Pro uplatnění daňového zvýhodnění na děti formou měsíčního daňového bonusu musí příjem poplatníka v měsíci činit alespoň polovinu minimální mzdy (tzn. 8100 Kč).

Minimální zálohy na pojištění

Nová výše minimální zálohy na zdravotní pojištění od ledna 2022 činí 2627 Kč. Novou částku je nutno odvést již počínaje lednovou platbou pojistného, tedy nejpozději do 8. února. Nová minimální záloha na sociální pojištění bude činit 2841 Kč. Novou zálohu začnou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) platit až od měsíce následujícího po podání přehledu o příjmech a výdajích. „Minimální zálohy pro OSVČ vzrostou o 487 Kč za měsíc,“ shrnuje Ivanco.

Paušální daň

Paušální daň menších podnikatelů, kteří se pro ni rozhodli, činila letos 5469 korun měsíčně. Pro příští rok vzroste na 5994 Kč. V této částce je zahrnuto minimální zdravotní pojistné ve výši 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent ve výši 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč.

V případě splnění podmínek pro vstup do režimu paušální daně mohou OSVČ podat oznámení o vstupu do tohoto režimu do 10. ledna 2022.

Zvýšení slevy u více dětí

Letos stouplo také navýšení daňového zvýhodnění na vyživované děti. To ale bude podle Tomáše Hunala z PwC prakticky možné uplatnit podle něj až v daňovém přiznání za rok 2021, případně v ročním zúčtování daně. Roční částka daňového zvýhodnění na druhé dítě stoupla o 2916 korun na 22 320 Kč a na každé další dítě o 3636 korun na 27 840 Kč ročně. Sleva na první dítě zůstala na 15 204 korunách. „Měsíčně se zvýšené částky uplatní až při výpočtu záloh na daň za leden 2022,“ dodává Hunal.

Nová sleva za zastavené exekuce

Od 1. ledna se zavádí nová sleva pro poplatníky daně z příjmů (slevu mohou využít právnické i fyzické osoby), a to z titulu zastavených exekucí. „Jedná se pouze o případy exekucí, u kterých původní pohledávka nepřevýšila 1500 Kč a které budou k 1. lednu 2022 vedeny déle než tři roky,“ doplňuje Gabriela Ivanco. Pokud za tuto dobu nebude nic vymoženo a nestane se tak ani po výzvě exekutora ke složení zálohy na náklady exekuce, bude exekuce zastavena.

V případě zastavení exekuce pak náleží nově věřiteli náhrada ve výši 30 procent původního dluhu (tj. bez příslušenství). Náhradu nicméně neobdrží věřitel v podobě peněžitého plnění, ale bude si ji moci odečíst od daně z příjmů jako slevu na dani. V případě, že věřitel nevykáže za dané zdaňovací období žádnou daňovou povinnost, propadne tato sleva bez náhrady.

Publikováno v deníku Právo dne 31.12.2021