Uhlíkové clo: Nová povinnost pro dovozce

Evropská komise se rozhodla bojovat proti změnám klimatu zavedením nového systému: Mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích za účelem snížení emisí uhlíku (z anglického CBAM - Carbon Border Adjustment Mechanism, dále jen „uhlíkové clo“). Co to přesně znamená a koho nový systém ovlivní?

Evropská unie (dále jen „EU“) si stanovila vlastní cíle v boji proti klimatickým změnám. Jedním z nich je snížení emisí uhlíku. Obecně společnosti usazené v EU přesouvají svou výrobu, při níž dochází k vysokým únikům uhlíku, do zemí mimo EU, ve kterých jsou zavedeny méně přísné politiky v oblasti klimatu, nebo je jejich výroba v EU nahrazena produkcí s vyššími emisemi uhlíku pocházející ze zemí mimo EU.  

Prostřednictvím uhlíkového cla, které je v souladu s principy Světové obchodní organizace, EU chce nastavit spravedlivé ceny u zboží dováženého ze zemí mimo EU, při jehož produkci uniká velké množství uhlíku. Výsledkem má být rovné nastavení cen u domácí a zahraniční výroby takového zboží. Zároveň EU věří, že uhlíkové clo podpoří čistší produkci v zemích mimo EU. 

V zásadě bude uhlíkové clo uvaleno na dovozy určitého zboží ze zemí mimo EU. Ze systému budou vyloučeny země, které jsou součástí Evropského systému pro obchodování s emisemi nebo mají systém obchodování s emisemi propojený s EU, např. členové Evropského hospodářského prostoru (Island, Norsko, Lichtenštejnsko), Švýcarsko, atd. 

Přechodná fáze 

V přechodné fázi zavedení uhlíkového cla bude systém zaměřen na zboží s největším rizikem emisí uhlíku:

  • cement;
  • železo a ocel;
  • hliník;
  • hnojivo;
  • vodík;
  • elektřina, atd. 

Do budoucna bude seznam zboží podléhajícího uhlíkovému clu rozšířen. Zboží, které spadá pod uhlíkové clo, je specifikováno prostřednictvím komoditních kódů stanovených v Kombinované nomenklatuře. 

Společnost, na jejíž jméno je vyplněna dovozní celní deklarace do EU (dále jen „Deklarant“), by měla být na pozoru, neboť se na ni budou vztahovat povinnosti spojené s uhlíkovým clem. Během přechodné fáze by měli Deklaranti požádat o osvědčení, aby mohli dovážet zboží i poté, co uhlíkové clo vstoupí v platnost 1. ledna 2026. 

Během přechodné fáze budou deklaranti podávat hlášení. Prozatím nebudou probíhat žádné platby cla, přesto mohou být uloženy pokuty za nedodržení povinnosti spojené s podáním hlášení. 

Počáteční fáze 

Od 1. ledna 2026 budou Deklaranti nakupovat uhlíkové certifikáty odpovídající ceně uhlíku, která by byla zaplacena, pokud by zboží bylo vyrobeno v souladu s pravidly EU pro stanovení cen uhlíku. 

Deklaranti budou na roční bázi uvádět množství zboží a množství uhlíkových emisí v dovezeném zboží do EU za uplynulý rok. 

Pokud však výrobce ze země mimo EU prokáže, že cena za uhlíkové emise byla již zaplacena ve třetí zemi, bude tato nákladová položka plně odečitatelná.  

Co dělat nyní? 

Před 1. říjnem 2023 doporučujeme učinit následující kroky:  

  1. Zkontrolujte, na čí jméno se zboží dováží: bude vaše společnost Deklarantem nebo je jím váš celní zástupce?
  2. Zkontrolujte pomocí kódů celní nomenklatury, zda vaše produkty spadají pod uhlíkové clo.
  3. Zkontrolujte dodavatelský řetězec a země, které jsou v něm zapojeny.
  4. Vyhodnoťte / zanalyzujte váš celý dodavatelský řetězec tak, abyste našli nebo vyráběli produkty s nižšími emisemi uhlíku během výroby.
uhlikove_clo2

V případě zájmu o dané téma nebo doplňujících dotazů se na nás, prosíme, neváhejte obrátit.

Autoři článku:
Jana Bursíková, senior konzultantka daňového oddělení
Martin Průša, senior konzultant daňového oddělení