DAC 7 – digitální platformy a prodejci

Poslanecká sněmovna v září 2022 schválila návrh novely zákona č. 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní, implementující směrnici Rady EU o správní spolupráci v oblasti daní, tzv. směrnici DAC 7, která zavádí nový okruh automatické výměny informací, a to s účinností od 1. 1. 2023.

Nová povinnost se týká provozovatelů digitálních platforem se záměrem získat informace o prodejcích, kteří jsou na takovýchto platformách činní. Jinými slovy provozovatelé platforem budou mít povinnost oznamovat příjmy, které jejich prostřednictvím realizují prodejci, přičemž se oznamovanou činností rozumí:

  • poskytnutí nemovité věci
  • poskytnutí dopravního prostředku,
  • osobní služba (práce fyzické osoby), nebo
  • prodej zboží (za zboží se považují hmotné věci a zvířata).

Směrnice DAC 7 nedopadá na případy, kdy tuto činnost vykonává sama platforma, tj. například e-shopy, prostřednictvím kterých nabízí zboží sám provozovatel platformy. Dále pak nemají oznamovací povinnost tzv. vyloučení provozovatelé platforem, kteří předem správci daně prokáží, že nemají oznamované prodejce, tj. že mají buď jen prodejce bez oznamovaných činností a/nebo tzv. vyloučené prodejce, jimiž jsou veřejnoprávní prodejci, prodejci kotovaní na burze, poskytovatelé ubytování ve velkém rozsahu a prodejci zboží v malém rozsahu, kterým je v oznamovaném období prostřednictvím platformy usnadněno méně než 30 oznamovaných činnosti, a kteří v souvislosti s tím obdrží nebo mají obdržet nejvýše 2.000 EUR. Oznamovací povinnost ale může dopadnout na platformy, prostřednictvím kterých lze nakoupit zboží od více prodejců, včetně cenových srovnávačů s integrovanou možností zboží rovnou zakoupit, nebo aukčních portálů.

Český nebo v České republice neusazený oznamující provozovatel platformy podá správci daně oznámení o oznamované činnosti vykonávané prodejcem. Tuto povinnost však nebude mít český oznamující provozovatel platformy, pokud ve vztahu k této platformě podal v členském státě Evropské unie oznámení obsahující stejné údaje jiný provozovatel platformy usazený v tomto státě nebo přeshraničně usnadňující v tomto státě oznamovanou činnost, a dále český oznamující provozovatel platformy, který je usazen také v jiném členském státě, pokud správci daně ohlásil, že oznamovací povinnost plní v jiném státě.

Oznamovaným obdobím se rozumí kalendářní rok. Oznámení se bude podávat na Specializovaný finanční úřad jednou ročně, a to vždy do konce ledna za uplynulý kalendářní rok, přičemž lhůta pro podání prvního oznámení bude 31. leden 2024 za první oznamované období roku 2023.

Čeští provozovatelé platforem mají od 1. 1. 2023 povinnost ohlásit se k oznamovací povinnosti, a to nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy se stali českými oznamujícími provozovateli platformy. Veškerá podání budou moci být uskutečněna elektronicky prostřednictvím Portálu MOJE daně.

Správce daně může oznamujícímu provozovateli platformy uložit pokutu za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy, nebo pořádkovou pokutu, pokud poruší povinnost při oznamování, a to až do výše 1.500.000 Kč. 

V oznámení budou mimo údaje o oznamovaném prodejci uváděny například:

  • údaj o provizi, dani, poplatku, jiném obdobném peněžitém plnění nebo jiné částce nebo hodnotě nepeněžitého plnění, které jsou sraženy nebo účtovány oznamujícím provozovatelem platformy za každé čtvrtletí,
  • úhrn protiplnění (úplat), kterou prodejce obdržel a počet vykonaných oznamovaných činností v daném čtvrtletí,
  • adresu každé nabízené nemovité věci a jsou-li k dispozici, údaje, které umožňují identifikovat tuto nemovitou věc v katastru nemovitostí nebo v obdobné zahraniční evidenci, pokud se nemovitá věc nachází v jiném členském státě,
  • počet dní, po které je každá nabízená nemovitá věc během oznamovaného období pronajata, a druh každé nabízené nemovité věci pokud má oznamující provozovatel platformy tyto údaje k dispozici aj.

Sběr dat začíná již 1. 1. 2023 a první report se podává v lednu 2024. Kromě pokuty za porušení oznamovací povinnosti hrozí provozovateli platforem i zařazení do seznamu nespolupracujících platforem, což s sebou může přinést riziko velkých kontrol ze strany finančního úřadu i další reputační rizika. Jak provozovatelé platforem, tak i samotní prodejci by se proto měli připravit s dostatečným předstihem na tuto novou povinnost, a to zejména s ohledem na nastavení účetních systémů používaných pro analýzu oznamovací povinnosti a sběr potřebných dat.

V případě dotazů se neváhejte obrátit na naše odborníky.

Autorka: Pavla Vítková, Manažerka daňového oddělení