Studie Investing in CEE: Inbound M&A report 2020/2021

Navzdory výzvám způsobenými pandemií Covid-19, trh M&A ve střední a východní Evropě zůstal v roce 2020 stabilní.

Vzhledem k silným základům region střední a východní Evropy zůstal nadále atraktivním pro mezinárodní investice a ve srovnání s rozvíjejícími se trhy si navzdory pandemii Covid-19 vedl docela dobře. Tato publikace nabízí přehled příchozích M&A aktivit v regionu střední a východní Evropy v průběhu roku 2020 a zaměřuje se na příležitosti a výzvy v příštích měsících.

Klíčová zjištění:

Výkonnost trhu fúzí a akvizic v regionu střední a východní Evropy v roce 2020 byla solidní. I když objem poklesl o 16% - na celkem 648 transakcí, což je pokles ze 768 v roce 2019 - celková zveřejněná hodnota obchodů vzrostla o 11% na 49,2 miliardy EUR.

  • Čtyři země střední a východní Evropy s nejvyššími hodnotami transakcí zůstaly stejné jako v roce 2019 - Rusko, Polsko, Česká republika a Rakousko. Fúze a akvizice uskutečněné strategickými nebo finančními investory proběhly také v Maďarsku, Rumunsku, na Slovensku, v Bulharsku, na Ukrajině a v regionu Adria.
  • Soukromý kapitál zůstal i v roce 2020 výjimečně aktivní - celkový zveřejněný objem nákupů významně vzrostl meziročně o 40% na 3,9 miliardy EUR při 68 transakcích, ve srovnání se 71transakcemi v roce 2019. Sektoru private equity se dařilo také dobře, když celková zveřejněná hodnota obchodů dosáhla 8,1 miliardy EUR, což představuje růst o 11% oproti roku 2019 - i když objemy poklesly o 10% na 55 transakcí.
  • Region nadále přitahoval silný a stabilní tok příchozích investic z celého světa, zejména ze západní Evropy a Severní Ameriky; V průběhu roku 2020 proudilo z regionu mimo region 23,9 miliardy EUR.
  • Díky kombinaci konkurenčních výhod je region atraktivní pro investory: vyšší stupeň politické, ekonomické a soudní stability než mnoho rozvíjejících se trhů, přístup na obrovský trh EU, uspokojivá návratnost investic, kvalifikovaná vícejazyčná pracovní síla a rostoucí střední třída.
  • Technologický sektor zaznamenal v roce 2020 nejvyšší počet příchozích transakcí do regionu střední a východní Evropy, přičemž dosáhl celkem 57 - což představuje nárůst z 51 před rokem. Pokud jde o celkovou hodnotu transakcí přicházející do zemí střední a východní Evropy, energetika a veřejné služby zůstávaly nejvýznamnějšími odvětvími, přičemž zaznamenaly celkovou hodnotu transakcí 9,1 miliardy EUR - meziroční nárůst o 20%.

Výhled na nadcházející měsíce

Perspektivy pro nadcházející měsíce jsou relativně pozitivní. Předpokládá se oživení v roce 2021, podporované postupující vakcinací a pokračující vládní podporou ekonomik. Střední a východní Evropa má dobrou pozici, aby mohla těžit z období po pandemii Covid-19, přičemž hlavní hnací silou tohoto trendu jsou průmyslový nearshoring, plánování nástupnictví, aktivita fondů PE a konsolidace trhu ve vybraných odvětvích.

Chcete-li se dozvědět více, stáhněte si celou zprávu níže.

Stáhnout celou studii

Kontakty

Document

Investing in CEE 2020_21
Investing in CEE 2020_​21