Investing in CEE: Inbound M&A Report 2021/22

Mazars - mezinárodní auditorská, daňová a poradenská společnost - ve spolupráci s Mergermarket představila studii „Investing in CEE: Inbound M&A Report 2021/22“, podle které je hodnota uzavřených transakcí v roce 2021 v regionu střední a východní Evropy (CEE) nejvyšší za posledních pět let. Výzkum Mazars naznačuje, že pro investory obavy z pandemie Covid-19, rostoucí inflace a volatility trhů s energiemi nehrají rozhodující roli. Podle odborníků to znamená z pohledu transakční aktivity slibný začátek roku 2022.

Studie Investing in CEE: Inbound M&A Report 2021/2022 nabízí přehled M&A obchodů v regionu CEE v průběhu roku 2021 a zaměřuje se na výzvy a příležitosti v nadcházejících měsících. Objem i hodnota obchodů se v roce 2021 zvýšily, přičemž počet uzavřených fúzí a akvizic v regionu CEE vzrostl v roce 2021 na 872, což představuje růst o 30 % oproti předchozímu roku. Celková hodnota M&A obchodů byla také vyšší, přičemž dosáhla celkové výše 66,5 mld. EUR. To představuje nárůst o 37 % ve srovnání s rokem 2020 a je to nejvyšší celková hodnota uzavřených transakcí od roku 2016.

Michel Kiviatkowski, CEE Financial Advisory Leader a Managing Partner Mazars v Polsku, k tomu říká: „Naše studie ukazuje, že kupující berou současné výzvy spíše s nadhledem a zaměřují se na expanzi svého businessu a využití výborného růstového potenciálu regionu. Region střední a východní Evropy se může pochlubit diverzifikovanou ekonomikou – od silného know-how v oblasti IT sektoru po rostoucí třídu spotřebitelů se středními příjmy a velké množství přírodních zdrojů. To vše poskytuje atraktivní platformu investic a expanze, protože podniky se snaží přetvořit své dodavatelské řetězce v důsledku otřesu způsobeného pandemií."

CEE je i nadále atraktivní destinací pro mezinárodní investory. Došlo ke značnému nárůstu jak objemu, tak hodnoty přeshraničních fúzí a akvizic, přičemž hodnota zveřejněných příchozích transakcí (včetně Ruska) vyskočila o 34 % na 32 miliard EUR, což představuje nejvyšší roční hodnotu od roku 2016. Objem transakcí byl také výrazně vyšší – celkem 367 příchozích M&A transakcí, což je nárůst o 33 % ve srovnání s rokem 2020 a nejvyšší úroveň transakcí podle objemu od roku 2015.

Další významnou oblastí byla aktivita finančních investorů typu private equity. Díky rekordním finančním rezervám na domácím i mezinárodním trhu celková hodnota odkupů v oblasti private equity (PE) zaznamenala růst o 62 % a dosáhla celkových 10,3 miliardy EUR, což je rekordní úroveň od roku 2016. Objem také prudce vzrostl, a to o 44 % se 124 obchody v roce 2021 oproti 70 v předchozím roce.

Klíčovým rysem tohoto nárůstu aktivity PE byla důležitost fondů se sídlem v USA. Američtí zájemci se podíleli na čtyřech z deseti největších PE transakcí, včetně akvizice 71,76% podílu rakouského specialisty na komerční nemovitosti, CA Immobilien Anlagen AG, společností Starwood Capital Group za 4,3 miliardy EUR, což byla největší PE transakce roku 2021.

Stáhnout studii