Studie: české a slovenské firmy platí nejvyšší odvody ze mzdy v regionu, 24. 7. 2018

Ze superhrubé mzdy zaměstnance odvádí zaměstnavatel 25 % procent na sociální a 9 % na zdravotní pojištění. Tyto odvody patří k nejvyšších ve střední a východní Evropě. Zjistila to mezinárodní studie Mazars. Kolik se platí v ostatních zemích?

Jak uvádí studie Mazars CEE Tax Guide 2018, v celém regionu střední a východní Evropy jsou náklady firem na zaměstnávání lidí vysoké. Přesto letos došlo v k jejich výraznému snížení v Chorvatsku a Černé Hoře, v Rumunsku dokonce k radikálnímu snížení: povinné odvody zaměstnavatelů tam klesly dokonce z 22,75 na 2,25 %.

Nízké odvody na sociálním a zdravotním pojištění platí zaměstnavatelé po Rumunsku ještě v Kosovu (5 %) a v Makedonii a části Bosny a Hercegoviny neplatí dokonce vůbec žádné. Česká republika je tak se svými 34 % na druhé nejvyšší příčce. Vyšší odvody platí ze státu střední a východní Evropy už jen zaměstnavatelé na Slovensku (35,2 %).

Kromě odvodů zaměstnavatele je mzda snížena ještě o 15 % na dani z příjmu, která se počítá se superhrubé mzdy. Z hrubé mzdy pak zaměstnanec zaplatí ještě 6,5 % na sociální zabezpečení a 4,5 % na zdravotní pojištění. Náklady zaměstnavatelů na zaměstnance tak činí 134 % jejich mezd. V součtu všech daní a povinných odvodů zaměstnavatele a zaměstnance, tak činí 160 % jejich čistých mezd.

„Zvýšení daně z příjmu ze solidarity ve výši 7 % se uplatňuje na část hrubého příjmu z pracovního poměru nebo základu daně ze samostatné výdělečné činnosti přesahující 48násobek průměrné mzdy, za rok 2018 jde o částku 1 438 992 Kč,“ říká Pavel Klein, vedoucí partner daňového oddělení Mazars.

Minimální mzda je v Čechách stále pod průměrem

I přes letošní navýšení minimální mzdy v České republice na 12 200 tisíc korun (483 eur) patří v regionu stále k těm nižším mzdám.

Nejnižší minimální mzdu mají jednoznačně zaměstnanci na Ukrajině, kteří si vydělají v přepočtu jen asi 3 051 Kč (113 eur), hned za Ukrajinou je Albánie (178 eur) a Makedonie (239 eur).

Naopak nejvyšší minimální mzdu mají zaměstnanci v Rakousku, kde si vydělají v přepočtu víc než 45 tisíc korun (1 807 eur). Rakousko ovšem nemá stanovenou hranici minimální mzdy státem, jedná se tudíž o průměr nejnižších mezd, které udělují zaměstnavatelé zaměstnancům dobrovolně.

Publikováno na serveru iDNES.cz dne 24. 7. 2018