Dostudoval/a jsi? Pozor, abys nedlužila státu na pojistném! 30.8.2017

Studenti si zdravotní pojištění platit nemusejí, neboť zdravotní pojištění za ně platí stát. Sociální pojištění pak platí pouze někteří studenti s ohledem na své budoucí důchodové nároky. Jak je to však s placením zdravotního a sociálního pojištění po ukončení studia?

Za studenty mladší 26 let platí zdravotní pojištění stát. Sociální pojištění stát za studenty neplatí, od roku 2010 se doba studia již nehodnotí do doby pojištění ovlivňující důchodové nároky. Nevýdělečně činní studenti nemají ani nárok na nemocenské dávky. Někteří studenti si však již během studia platí dobrovolné důchodové pojištění, jehož minimální částka v letošním roce činí 1 977 Kč. „Dle aktuální legislativy je možné dobu studia od roku 2010 formou dobrovolného důchodového pojištění pojistit i zpětně,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Absolventům středních škol zdravotní pojištění stát hradí ještě po dobu prázdnin. Neplatí ho ale všem. „Po ukončení studia na střední škole stát za absolventa platí zdravotní pojištění až do 31. srpna. Pokud student v průběhu školních prázdnin navazujících na skončení studia vykonává po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost nebo má po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci, není za něj v tomto měsíci plátcem pojistného stát. Jestliže student pokračuje ve studiu na jiné střední nebo vysoké škole, pojistné je stále hrazeno státem, a to bez ohledu na to, kdy další studium začne. Na mnoha vysokých školách studium nezačíná 1. září, ale později, na hrazení pojistného státem to ale nemá vliv,“ vysvětlila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Kdo (ne)musí od září začít platit

Pro absolventy, kteří nepokračují ve studiu, však přesně 31. srpna platba zdravotního pojištění státem končí a absolvent si musí pojištění hradit sám. „To platí i pro studenty, kteří u státní maturity neuspěli a budou ji skládat v náhradním termínu. Stát jim bude hradit pojištění do posledního srpna. I když se druhý pokus o složení státní maturitní zkoušky bude konat až v září, od 1. září za studenta neplatí zdravotní pojištění stát a musí ho platit sám,“ řekla Blanka Štarmanová.

Je-li absolvent k 1. září zaměstnaný, platí za něj odvody na zdravotní i sociální pojištění zaměstnavatel. Pokud se absolvent rozhodne, že bude podnikat, má povinnost ohlásit začátek samostatné výdělečné činnosti zdravotní pojišťovně a České správě sociálního zabezpečení a začít platit zálohy na pojistné. „Ne všichni mají ale o své budoucnosti po složení maturitní zkoušky jasno a řada absolventů skončí na úřadu práce. Dokud bude absolvent v evidenci úřadu práce, bude za něj zdravotní pojištění platit stát,“ popsala Blanka Štarmanová.

Spořit si na důchod?

Studenti nad 18 let mohou zvážit dobrovolnou platbu důchodového pojištění. „Doba strávená studiem se od 1. ledna 2010 nezapočítává do celkové doby pojištění potřebné pro vznik nároku na důchod a pro výpočet jeho výše. Studentům, kteří při studiu pracují, se doba výdělečné činnosti pro důchod započítá, jestliže zakládá účast na pojištění. Pokud si student chce zajistit započtení doby studia do výpočtu důchodu, má po dosažení plnoletosti možnost přihlásit se k platbě dobrovolného důchodového pojištění. Přihláška k němu se podává na okresním pracovišti České správy sociálního zabezpečení podle místa bydliště. Minimální pojistné hrazené v roce 2017 činí 1977 korun za měsíc a lze se z něj kdykoliv odhlásit,“ řekla Blanka Štarmanová.

Odmaturovala jsi a šla na brigádu?

Při ukončení studia na střední škole trvá status studenta do konce školního roku a i během posledních prázdnin (tedy do 31. srpna), pokud absolvent během posledních prázdnin neprovozuje výdělečnou činnost zakládající účast na nemocenském pojištění. „Maturanti, kteří si udělali během července a srpna poslední volno a přivydělávají si například pouze na dohody o provedení práce s měsíční odměnou 10 000 Kč a méně, mají u své zdravotní pojišťovny vše v pořádku,“ doplňuje Gabriela Ivanco.

Nástup do zaměstnání

Absolventi, kteří nastoupí do práce na standardní pracovní poměr, odvádějí na zdravotním pojištění 4,5 % a na sociálním pojištění 6,5 % ze své hrubé mzdy. Dalších 9 % na zdravotním pojištění a 25 % na sociálním pojištění za ně ještě odvádí zaměstnavatel. S výpočtem a odvodem zdravotního a sociálního pojištění není nutné mít žádné starosti, veškerá zodpovědnost je na zaměstnavateli. Je-li sociální a zdravotní pojištění vypočteno špatně, je příslušnými institucemi sankciován právě zaměstnavatel.

Více zaměstnání a povinné pojistné

Někteří absolventi pracují současně pro více zaměstnavatelů. Pokud je práce vykonávána na základě zkráceného úvazku v pracovním poměru či na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohod o provedení práce s měsíční odměnou nad limit, potom se povinné pojistné odvádí ze všech příjmů. Neplatí tedy, že se zdravotní a sociální pojištění platí pouze z vyššího příjmu a z dalších nikoliv. Zdravotní a sociální pojištění se neplatí pouze z měsíční odměny z dohody o pracovní činnosti do výše 2 499 Kč a z měsíční odměny z dohod o provedení práce do limitu 10 000 Kč u jednoho zaměstnavatele.

Zahájení podnikání

Absolventi, kteří se po úspěšném ukončení studia, ať už střední, nebo vysoké školy, rozhodnou pro výkon hlavní samostatné výdělečné činnosti, musejí počítat s placením měsíčních záloh. V prvním roce se platí pouze minimální měsíční zálohy. Při vyšším zisku se následně povinné pojistné doplatí po odevzdání Přehledu o příjmech a výdajích. Měsíční zálohy musejí být placeny již od začátku výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti, přestože první platby od zákazníků mohou přijít třeba až po několika měsících. Minimální měsíční záloha u zdravotního pojištění činí 1 906 Kč a u sociálního pojištění 2 061 Kč. Záloha na zdravotním pojištění je splatná do 8. dne následujícího měsíce a na sociálním pojištění do 20. dne následujícího měsíce.

Pozor na platbu 1 485 Kč

Absolventi, kteří nezískali v posledních dvou letech dobu pojištění (zpravidla formou zaměstnání) v rozsahu alespoň 12 kalendářních měsíců, nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud se jim nepodaří po úspěšném studiu ihned najít práci, je dobré se včas registrovat na úřadu práce. Za všechny občany v evidenci na úřadu práce totiž platí zdravotní pojištění stát. Nezaměstnaní absolventi, kteří se neregistrují na úřadu práce, si musejí platit zdravotní pojištění sami jakožto osoby bez zdanitelných příjmů. Měsíční částka přitom činí 1 485 Kč.

Publikováno na serveru Krásná.cz, 30.8.2017