iDnes.cz: Od července lze opět žádat o změnu zdravotní pojišťovny. Jak si vybrat; 30.6.2022

V Česku působí sedm zdravotních pojišťoven. Setrvávat stále jen u jediné však nikdo nemusí. Právem každého pojištěnce je přejít od té stávající k nově vybrané. Počínaje 1. červencem začíná běžet lhůta, kdy mohou lidé o změnu žádat tak, aby byla provedena k 1. lednu 2023.

Pokud uvažujete o změně, přechodem k jiné zdravotní pojišťovně nedocílíte úspory na zdravotním pojištění. Při využití tohoto termínu, kdy se klientem nově zvolené zdravotní pojišťovny stanete k 1. lednu 2023, se však vyhnete části administrativy. Přehledy v tomto případě budete podávat jen na jednu pojišťovnu a nikoliv na dvě, kdyby ke změně došlo k 1. červenci.

Zdravotní pojišťovnu je možné změnit během let i několikrát, nicméně pouze jednou za 12 kalendářních měsíců, a to buď k prvnímu lednu, nebo k prvnímu červenci. Přihlášku k nové zdravotní pojišťovně je přitom nutné podat v rozmezí šesti až tří měsíců před požadovaným datem. „Aktuálně lze změnit zdravotní pojišťovnu k 1. lednu 2023, přičemž přihlášku k nové zdravotní pojišťovně je nutné podat během července až září,“ sděluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars s tím, že právo na změnu zdravotní pojišťovny mají samozřejmě i studenti nebo penzisté.

Než podáte přihlášku k nově vybrané zdravotní pojišťovně, vyplatí se ověřit, zda s lékaři, jejichž zdravotní služby využíváte, má uzavřenou smlouvu. Podívejte se i na to, jaké preventivní programy a zajímavé bonusy můžete s ohledem na svůj věk i zdravotní stav přechodem k jiné pojišťovně využít. Pojišťovny se v nabídkových akcích liší a rozdíly jsou i v tom, kolik korun vám přispějí například na určité očkování, speciální vyšetření, potravinovou dietu či jinou péči o zdraví.

Nabídka jednotlivých pojišťoven je poměrně rozsáhlá. Všechny příspěvky každoročně podporující zdraví a zdravý životní styl.

Na co nezapomenout při změně pojišťovny

Změnou pojišťovny vznikají určité povinnosti. Zaměstnanci musí tuto skutečnost oznámit mzdové účetní zaměstnavatele, aby zdravotní pojištění putovalo na účet nové zdravotní pojišťovny. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) si musí zrušit původní trvalý příkaz k úhradě sami a nastavit nový.

„OSVČ musí při změně zdravotní pojišťovny rovněž počítat s tím, že pokud by změnily pojišťovnu v polovině roku, odevzdávají přehledy za daný rok na původní i novou zdravotní pojišťovnu,“ upozorňuje Gabriela Ivanco na administrativu v případech, kdy lidé mění zdravotní pojišťovnu k 1. červenci.

Zdravotní pojišťovny si své pohledávky hlídají

Vyhnout se placení zdravotního pojištění nelze. Neplacení zdravotního pojištění je penalizováno a zdravotní pojišťovny následně vymáhají nejenom dlužné pojistné, ale i penále.

Sazba zdravotního pojištění je u všech zdravotních pojišťoven stejně vysoká. „Změnou zdravotní pojišťovny nelze tedy docílit úsporu na zdravotním pojištění, zákonné zdravotní pojištění nefunguje na principech komerčního pojištění,“ říká daňová poradkyně.

Zaměstnanci a státní pojištěnci nemají s platbou zdravotního pojištění starosti. Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů, tedy například ženy v domácnosti, nebo třeba studenti starší 26 let, si musí každý měsíc zdravotní pojištění platit sami.

Zaměstnancům je z hrubé mzdy sráženo 4,5 % na zdravotní pojištění a dalších 9 % za ně platí zaměstnavatel. OSVČ platí zdravotní pojištění ve výši 13,5 % z vyměřovacího základu.

„I dlužníci na zdravotním pojištění mohou změnit zdravotní pojišťovnu, ale samozřejmě musí počítat s tím, že původní zdravotní pojišťovna po nich bude nadále dlužné zdravotní pojištění vymáhat,“ uzavírá Gabriela Ivanco.

Publikováno 30. června na serveru iDnes.cz