Novinky.cz: S jakými změnami musí podnikatelé v daňovém přiznání počítat; 13. 3. 2022

Při vyplňování daňového přiznání za rok 2021 uplatní všichni podnikatelé vyšší slevu na poplatníka, vyšší daňový základ však podléhá již 23procentní sazbě daně z příjmů.

Pro osoby samostatně výdělečně činné je zpravidla vyplnění daňového přiznání samozřejmostí.

„Daňové přiznání za rok 2021 musí podat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které během loňska svoji samostatnou výdělečnou činnost ukončily a aktuálně jsou již pouze zaměstnanci,“ připomíná daňová poradkyně společnosti Mazars Gabriela Ivanco.

Za loňský rok však již nemají daňové starosti OSVČ, které vstoupily do režimu paušální daně, kdy měsíčními platbami paušální daně splnily své zákonné povinnosti ohledně daně z příjmu a povinného pojistného, a daňové přiznání za rok 2021 již nepodávají.

Vyšší sleva na poplatníka

V daňovém přiznání za loňský rok uplatní všechny OSVČ slevu na poplatníka ve výši 27 840 korun, oproti roku 2020 je sleva na poplatníka vyšší o tři tisíce korun. Při stejném hrubém zisku v roce 2021 jako v roce 2020 zaplatí všechny OSVČ s daňovým základem do 1 701 168 korun právě o tyto tři tisíce méně na dani z příjmu fyzických osob.

„Roční sleva na poplatníka je stejně vysoká při výkonu hlavní i vedlejší samostatné výdělečné činnosti, a i v případě výkonu samostatné výdělečné činnosti pouze několik měsíců během roku 2021,“ doplňuje Ivanco.

Dvě sazby

Do daňového základu ve výši 1 701 168 korun činí sazba daně z příjmů 15 procent, ze základu nad tuto částku již 23 procent. OSVČ s vysokým daňovým základem tedy zaplatí na dani z příjmů meziročně více. Za rok 2020 se totiž odváděla z celého daňového základu 15procentní daň z příjmů a z částky daňového základu nad 1 672 080 korun se platila ještě sedmiprocentní solidární daň.

„Podnikatelům s daňovým základem nad 1 701 168 korun přináší nezdanitelné položky, jako např. odpočet úroků u hypotéky nebo odpočet vkladů u doplňkového penzijního spoření, vyšší daňovou úsporu, kaž dá tisícikoruna daňového odpočtu znamená úsporu 230 korun,“ vypočítává Ivanco.

Pozor na odpočet úroků z hypotéky, pokud došlo k obstarání bytové potřeby v loňském roce, tedy po 1. lednu 2021. V tomto případě činí maximální možný odpočet úroků již jen 150 tisíc korun. Pro úroky z hypotéky, jež sloužila k obstarání bytové potřeby do konce roku 2020, platí původní maximální výše 300 tisíc korun.

Čtyřstránkové daňové přiznání

Osoby samostatně výdělečně činné vyplňují vždy čtyřstránkový daňový formulář a přílohu číslo dva daňového přiznání. Ani zaměstnanci přivydělávající si vedlejší samostatnou výdělečnou činností nemohou použít zjednodušený dvoustránkový daňový formulář.

„K daňovému přiznání je nutné přiložit všechny potřebné doklady snižující daňovou povinnost u odpočtů, např. od banky, penzijní společnosti nebo pojišťovny,“ doplňuje Ivanco.

Vyšší maximální limit pro dary

Při splnění zákonných podmínek patří dary mezi daňové odpočty snižující daňový základ. Za rok 2021 je přitom možné si odečíst nejvýše 30 procent ze základu daně.

„Pro rok 2022 se již maximální částka daru sníží na úroveň roku 2019 a předcházejících, tedy na 15 procent ze základu daně,“ dodává Gabriela Ivanco.

Publikováno na serveru Novinky.cz, 13. března 2022.