iDnes.cz: Chci pronajmout byt. Jak je to se zdaněním příjmů a odvody?; 14.10.2022

Nájmy v Česku zdražují a o nájemní bydlení se zvedá zájem. Kdo má volný byt k pronájmu, může svůj domácí rozpočet navýšit o poměrně slušný příjem. Nejdráže je v Praze, cena nájmu bytu 2+kk vychází například v hlavním městě průměrně na 18 798 korun, což je o 2 060 korun více než před rokem. V Ostravě vyjde nájem stejného bytu například na 12 036 korun měsíčně.

Celkovou poptávku po nájemním bydlení zvyšuje aktuálně především nedostupnost vlastního bydlení. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Byty, které lidé pronajímají, nebo se je chystají pronajmout, jsou často ve společném jmění manželů. „Jak je to se zdaněním příjmů z nájmu. Zdaňují je manželé také společně, nebo jeden z nich? A jak uplatnit výdaje?“ ptá se čtenář.

Jak se zdaňuje příjem z nájmu

Příjem z nájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů podléhá pouze dani z příjmů fyzických osob. Sociální a zdravotní pojištění se z příjmu z nájmu nikdy neplatí, ať je tento pasivní příjem libovolně vysoký.

Sazba daně z příjmu je stejná pro všechny zdanitelné příjmy, příjem z nájmu není nijak zvýhodněn ani znevýhodněn. „Daňový poplatník s příjmy z nájmu musí za rok 2022 podat daňové přiznání a není tedy možné požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně,“ říká Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Pokud ale zaměstnanec má příjmy z pronájmu bytu do 6 tisíc korun za rok, daň neplatí. V případě, že se kromě pronajímání ničím jiným neživíte a ročně si tím nevyděláte víc jak 15 tisíc korun, daň také neplatíte.

Kdo z manželů zdaňuje?

Příjmy z nájmu plynoucí ze společného jmění manželů se zdaňují pouze u jednoho z nich. V některých případech však není z finančního hlediska jedno, kdo to bude. Pokud jeden z manželů pro své zdanitelné příjmy v plné míře neuplatní daňové slevy a daňové odpočty, na které má nárok, potom je výhodnější, aby příjem z nájmu zdaňoval on. V souhrnu v takovém případě zaplatí manželé na dani z příjmu fyzických osob méně, než kdyby příjem z nájmu zdaňoval druhý z manželů.

Typickým příkladem je, že jeden z manželů je na rodičovské dovolené nebo nezaměstnaný. „Pokud jeden z manželů podniká a druhý je zaměstnancem, je lepší s ohledem na administrativu zdaňovat u toho, kdo podniká,“ radí daňová poradkyně.

Jak uplatnit výdaje?

Výdaje pro příjmy z nájmu je možné uplatnit ve skutečné výši nebo 30% výdajovým paušálem. Při využití výdajového paušálu je dobré pamatovat na to, že nad rámec paušálu není možné uplatnit žádné další částky a maximálně mohou být výdaje ve výši 600 000 korun.

Pokud vaše skutečné výdaje nedosahují procentuálního limitu, na daních ušetříte. Když ale budou vaše skutečné výdaje vyšší, budete zbytečně více danit. Případný přechod na výdajové paušály je tedy dobré předem zvážit. To samé platí i naopak.

„I pokud pronajímáte například byt v panelovém domě, což může vést k závěru, že náklady budou nízké, vyplatí se porovnat variantu paušálu oproti skutečným nákladům,“ radí Michal Hrbatý CEO UlovDomov.cz. „Využití skutečných výdajů může být výhodnější zejména kvůli odpisům či využívání soukromého automobilu pro kontroly nemovitosti, vyzvednutí nájemného, dovoz materiálu na opravy a další,“ dodává Hrbatý.

Sociální a zdravotní pojištění však platit nemusíte, protože příjem z pronájmu nepodléhá platbě zdravotního ani sociálního pojištění.

Čtyřstránkové daňové přiznání

Daňový poplatník s příjmy z nájmu musí vyplnit čtyřstránkové daňové přiznání, nelze použít zjednodušený dvoustránkový daňový formulář. Zaměstnanci k daňovému přiznání musí přiložit potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele.

Kvůli příjmům z nájmů zpravidla vznikne za celý rok daňový nedoplatek. „Na zaplacení daně z příjmu fyzických osob je vhodné si již během roku vytvořit rezervu, aby současná platba s podáním daňového přiznání negativně neovlivnila měsíční rodinné hospodaření,“ uzavírá Gabriela Ivanco.

Publikováno na serveru iDnes.cz dne 14.10.2022