iDNES.cz: Komu se vyplatí pracovat na dohodu a jak se to může dotknout penze; 24.11. 2020

Práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je oblíbená nejen mezi studenty nebo penzisty, ale je to také vhodná forma přivýdělku i pro zaměstnance na hlavní pracovní poměr. Z pracovních dohod se do příjmového limitu neplatí sociální ani zdravotní pojištění, a to může být výhoda. Ale pro někoho i problém.

Na dohodu o provedení práce i dohodu o pracovní činnosti je možné pracovat pro více zaměstnavatelů současně. Limit pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění se přitom posuzuje u každého zaměstnavatele zvlášť.

V letošním roce se neplatí sociální a zdravotní pojištění z dohody o provedení práce, jestliže je hrubá měsíční odměna 10 000 korun a méně. Z dohody o pracovní činnosti se neplatí sociální ani zdravotní pojištění, pokud je hrubá měsíční odměna 2 999 korun a méně. „Pro příští rok se limit pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění z dohody o pracovní činnosti zvyšuje na 3 499 korun, u dohody o provedení práce zůstává stejně vysoký,“ dodává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Důsledky neúčasti na pojistném

Do příjmového limitu neplatí z hrubé odměny z pracovních dohod sociální a zdravotní pojištění zaměstnanec, ani zaměstnavatel. Mzdové náklady zaměstnavatele na drobné několikahodinové pracovní činnosti během týdne jsou v takových případech citelně nižší. Práce na některou z pracovních dohod s hrubou odměnou do limitu je však vhodná pouze pro lidi, kteří již mají vyřešen svůj pojistný vztah z jiného titulu, například z pracovního poměru, studia nebo pobírání důchodu.

V ostatních případech nikoliv, protože taková práce nezakládá účast na nemocenském a důchodovém pojištění a vzniká povinnost si zdravotní pojištění platit jako osoba bez zdanitelných příjmů. 

„Při dlouhodobé práci na pracovní dohody s hrubou odměnou do limitu, a to i pro více zaměstnavatelů současně, by se mohlo zaměstnanci stát, že v budoucnu nesplní minimální dobu pojištění pro přiznání starobního důchodu, která aktuálně činí 35 let,“ varuje daňová poradkyně Gabriela Ivanco.

Práce na dohody je časově omezena

Na dohody o provedení práce je možné pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za rok a musí být v písemné dohodě o provedení práce sjednána doba, na kterou se dohoda o provedení práce sjednává.

Na základě dohody o pracovní činnosti není podle zákoníku práce možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, přičemž v písemné dohodě o pracovní činnosti musí být uvedeny sjednané práce, rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda o pracovní činnosti uzavírá. „U výpovědi dané z jakéhokoliv důvodu běží u pracovních dohod patnáctidenní výpovědní doba, ať už výpověď podal zaměstnanec nebo zaměstnavatel,“ doplňuje Ivanco.

Jak je to u vyšší odměny

V případě, že je z hrubé odměny z pracovních dohod odváděno pojistné, potom se takový příjem hodnotí nejenom pro důchodové účely, ale vzniká i nárok na nemocenské dávky. Zaměstnanci pracující současně pro více zaměstnavatelů, kterým byla v některém měsíci během roku odvedena zálohová daň z příjmu alespoň ze dvou mezd či odměn, nemohou zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně a musí si sami podat daňové přiznání za příslušný rok. 

„Daňové přiznání za rok 2020 tak bude muset podat i například penzista pracující po celý letošní rok pro dva zaměstnavatele současně na dohody o pracovní činnosti s hrubou odměnou například 14 000 korun,“ uzavírá daňová poradkyně společnosti Mazars.