Změny v DPH komplikují firmám život, 25.9.2014

Osmé nastavení sazeb daně z přidané hodnoty a poprvé za jednadvacet let existence samostatné ČR více než dvě sazby. Sněmovna včera schválila zavedení třetí sazby daně z přidané hodnoty. Odborníci a podnikatelé oslovení HN se shodují, že časté změny v daních jsou pro ně překážkou.

Do druhé snížené sazby ve výši 10 % od Nového roku spadnou léky, knihy a kojenecká výživa. A další změny ještě přijdou, ministr financí Andrej Babiš připustil, že během roku 2016 může začít debata o další úpravě sazeb. „Pro firmy je to jednoznačně zesložitění. Jde o čistě populistický krok orientovaný na levou část politického spektra,“ řekl HN vedoucí partner daňového oddělení mezinárodní auditní a účetní společnosti Mazars Pavel Klein.

 Podle něj je nová sazba v době, kdy se vede debata o sjednocení DPH, antisystémovým krokem. „Navíc budeme řešit, zda nějaká tiskovina ještě je nebo není kniha, zda se nějaká potravina považuje nebo nepovažuje za kojeneckou výživu. V tomto ohledu to vnímám jako další možnost pro některé subjekty, jak obcházet daně,“ soudí Klein.

 Podobně nespokojení jsou i majitelé lékáren. „Každá změna DPH je pro lékárnu velmi zatěžující. Musíte zavřít lékárnu na jeden nebo dva dny a přecenit všechny položky, kterých bývá kolem čtyř tisíc. Stojí to samozřejmě spoustu peněz,“ vysvětluje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. I on by si přál, aby české vlády a poslanci rozhodovali s dlouhodobější perspektivou. Chudoba má za to, že snížení DPH se do cen léků promítne jen zčásti. „U regulovaných léků na předpis ano. Otázka ještě je, jak zareagují pojišťovny. U léků neregulovaných záleží na výrobcích, kteří mají tendenci si nižší příjmy z regulovaných léků kompenzovat právě na těch volně prodejných.“

Podobně nejasné to bude i u dalších „zlevněných“ komodit. „Dlouhodobě se ukazuje, že při snížení daňové sazby nedochází k plnému promítnutí nižšího zdanění do koncové ceny pro zákazníky. DPH je pouze jedním z mnoha faktorů, který ovlivňuje cenovou politiku. Jedním z důvodů, proč se snížení sazby nemusí plně promítnout do cen výrobků, jsou právě dodatečné náklady vyvolané změnou sazby,“ říká Petr Neuschl, senior manažer v daňovém oddělení Deloitte.

 Vládu chválí alespoň obchodníci s knihami. „V některých zemích tato daň na knihy není vůbec, z tohoto pohledu je to jen dobře,“ říká Jan Kanzelsberger, majitel stejnojmenné sítě knihkupectví.

 Vedle nové sazby DPH včera prošla sněmovnou i úprava u výdajových paušálů pro živnostníky. Uplatňovat paušály ve výši 60 a 80 % budou moci jen ti, kdo mají příjmy do dvou milionů ročně. „Lidem, co používají ten paušál, by to mělo stačit. Živnostníkům to neublíží a naopak by to mohlo zamezovat zneužívání výdajových paušálů, které si taky nepřejeme,“ říká Bedřich Danda ze Sdružení podnikatelů a živnostníků.

Bylo publikováno v Hospodářských novinách 25.9.2014