Měšec.cz: Omezení paušálů jako zbraň proti švarcsystému? Neúčinné, myslí si manažeři, 21.8.2014

Omezení paušálů nebude jako zbraň proti švarcsystému fungovat. Podle průzkumu společnosti Mazars si to myslí 72 % dotázaných, které tvořili výkonní a finanční ředitelé českých firem.

V našem průzkumu se ukázalo, že čeští manažeři sice v mnoha daňových otázkách nejsou jednotní, ovšem v případě omezení paušálů pro živnostníky se vyjádřili poměrně jednoznačně. Omezení výdajových paušálů živnostníků by podle nich k vymýcení nelegální závislé práce nevedlo, uvedl Pavel Klein, vedoucí partner daňového oddělení Mazars s tím, že víru v pozitivní účinek úpravy výdajových paušálů projevilo v průzkumu jen 23 % dotázaných. Zbývajících 5 % se pak nepřiklonilo ani na jednu stranu. 

Kromě toho z odpovědí vyplynulo, že čeští manažeři také příliš nevěří tomu, že by přísnější sankce omezily daňovou kriminalitu a zlepšily platební morálku podnikatelů (68 %). Jako efektivnější cesta se jim zdá spíše snížení daní. 

Části daňových úniků by se podle poloviny dotázaných (54 %) mohlo zabránit elektronickými kontrolami firem, která platí spotřební daň. Zbylých 46 % respondentů ale toto opatření považuje za zbytečné až šikanující. 

Publikováno na serveru Měšec.cz 21.8.2014.