Mediaguru.cz: Ziskovost evropských mediálních firem se snižuje, 14.1.2014

Žádné jiné odvětví nezažilo v uplynulých dvaceti letech tolik změn jako mediální sektor, konstatuje na úvod své studie auditorská společnost Mazars, která zkoumá hlavní ekonomické faktory stovky mediálních firem, působících na evropském a americkém mediálním trhu (název: Global Transition in the Age of Digital Media, 2013).

Po bankrotu investiční banky Lehman Brothers v roce 2008 zaznamenala média prudký pokles reklamních výnosů, který negativně ovlivnil celé odvětví. Obtížný byl především rok 2008. Americký a evropský trh se ale podle studie s následky ekonomického poklesu vyrovnaly odlišně: zatímco americký trh se od roku 2010 vrátil z pohledu výnosů mediálních firem k růstu – zejména díky mladým digitálním firmám (Google, Facebook, eBay) – evropský spíše stagnoval. Nůžky mezi vývojem za oceánem a v Evropě se tak podle studie zvětšují. Tempo růstu se navíc v Evropě od roku 2010 zpomalilo.

Snižuje se také profitabilita (poměr EBITDA a výnosů) především evropského mediálního odvětví. Studie naznačuje, že i v tomto ukazateli si americké společnosti vedou lépe než evropské, u kterých nejnižší profitabilitu studie shledává ve vydavatelském sektoru.

Studie si zároveň všímá většího nárůstu fúzí a akvizic, jejichž hodnota dosáhla v roce 2012 cca 28 mld. USD. Předpokládá zároveň, že akvizice budou přibývat i v následujících letech. Motivované budou zejména vidinou rychlého růstu a zajištěním si přítomnosti na rozvíjejícím se digitálním trhu.

Článek založený na studii Mazars "Global Transition in the Age of Digital Media, 2013" naleznete zde.

Celá studie je ke stažení níže.

Downloads

Share