Jan Šimek: A nejsou dvě sazby málo?, 5.10.2014

"A nejsou dvě sazby málo?", dostal možná ministr financí inspirativní dotaz při nástupu do funkce. Po zralé úvaze návrh s koalicí v zádech v Parlamentu prosadil (jistě jen shodou náhod zrovna tři týdny před volbami) a v našich zemích tak poprvé v historii bude možné uplatnit třetí sazbu DPH. Berme to zároveň jako první demonstraci proklamované snahy o zjednodušení a zpřehlednění našeho daňového systému. Na obranu vládního návrhu však nutno připustit, že se nejedná o až tak převratnou a neobvyklou novinku, tři (i více) sazeb DPH znají ve většině zemí EU. Z lokálního pohledu však lze tento návrh jednoznačně klasifikovat jako revoluční.

Neméně revoluční (a tentokrát již i v globálním pojetí) je strategie zvolená bezprostředně po schválení třetí sazby v podobě. oznámení záměru vrátit se do budoucna zpět k osvědčenému modelu dvou sazeb. Dle vyjádření kompetentních míst by se tak mělo stát co nejdříve, resp. „hned, jak to půjde“. Z historických analogií jsme již poučeni, že nejlépe to jde zpravidla pár týdnů před dalšími volbami. Nicméně buďme věcní a držme se tématu, kterému rozumíme.

Do nově zavedené desetiprocentní sazby by se dle plánů mohly výhledově přesunout i některé další komodity dosud zdaněné 15% sazbou,,zejména potraviny. Bude zajímavé sledovat, kolik nových potravinářských produktů splňujících nejasná kritéria pro uplatnění nejnižší sazby DPH stihnou výrobci na domácí trh do té doby uvést.

Připomeňme jen, že pro uplatnění 10% sazby se musí jednat o tzv. (zatím nikde nedefinovanou) nenahraditelnou dětskou výživu. Dočkáme se tedy kojeneckého guláše v konzervě nebo nenahraditelného mléka do kávy? A vitamíny jsou – obecně známo - přece pro zdravý vývoj dítěte rovněž nenahraditelné, tak jak to bude s ovocem a zeleninou? Bude možné nejnižší sazbu uplatnit jen na základě potvrzení, že plody zkonzumuje opravdu jen vyživované dítě v předepsaném nezbytném množství? A budou na to tabulky? Odpovědí nám zřejmě tradičně bude podrobný (leč přes veškerou snahu neúplný a ne všechny aspekty postihující) prováděcí předpis popř. vyhláška, na které již zajisté svědomitě pracují nezbytní ministerští úředníci. Tak snad to stihnou do té příští novely.

Článek byl publikován v magazínu Profit, 5.10.2014