iHNED: Manažeři velkých firem podporují Babišovy plány proti daňovým únikům, 21.8.2014

Ministerstvo financí vykročilo správným směrem, pokud jde o snahu potlačit daňovou kriminalitu a zvýšit výběr daní. Alespoň podle manažerů českých firem, kteří dávají šanci zejména registračním pokladnám, elektronické kontrole plátců spotřební daně nebo účtenkové loterii. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými klienty dělala poradenská společnost Mazars. A se závěry průzkumu souhlasí i firmy, jež oslovily HN či Hospodářská komora.

„Ačkoliv se manažeři předních českých firem neshodují na univerzálním řešení, výsledky ukazují spíše podporu zamýšlených vládních kroků na omezení daňových úniků. Příliš ale nevěří v zavedení daňové Kobry a omezení výdajových paušálů živnostníkům,“ komentoval výsledek ankety mezi manažery Jaroslav Křivánek, partner daňového oddělení Mazars.

 Zřejmě nejmenší problém by podnikatelům dělalo zavedení registračních pokladen. Ty by podle nich mohly pomoci s výběrem daní, i když podle většiny z nich bude efekt pokladen mnohem menší, než slibují politici. „Registrační pokladnu máme a používáme ji. Hlavně nám to usnadňuje práci. Takže to je běžná věc. Myslím si, že toto opatření pomůže zabránit daňovým únikům,“ říká David Fiala, majitel restaurace a firmy zabývající se výtvarným uměním.

 Menší podporu, i když stále většinovou, má zavedení účtenkové loterie podobně jako na Slovensku. Losování o ceny má motivovat Slováky, aby vyžadovali od podnikatelů doklady z registračních pokladen. „Pokud by už byly registrační pokladny zavedeny, tak podle nás účtenková loterie určitě má smysl,“ tvrdí třeba Anna Nováková, manažerka obchodního oddělení firmy Autostav-mix, která dodává hutní materiál. Podle majitelů firem ale loterie přinese jen malé zlepšení ve výběru daní. Ostatně to se zatím ukazuje i na Slovensku, které účtenkovou loterii zavedlo loni.

 Konkrétní opatření proti daňovým únikům by mělo ministerstvo financí připravit příští rok. Do konce toho letošního chce pak mít zpracované analýzy k jednotlivým krokům. „Ta opatření, jak jsou plánována, by zřejmě mohla pomoci výběru daní. Je ale samozřejmě otázka, jak dopadnou na ty podnikatele, kteří už dnes daně řádně platí. Jde o to, zda to nebude nová velká administrativní zátěž,“ tvrdí šéf daňové skupiny Hospodářské komory Jan Wiesner.

 Podle něj ale v prioritách ministerstva chybí boj s finančními úniky do daňových rájů. „Tam podle něanalýz mizí až 12 procent možných daňových výnosů. S tím by se ale mělo bojovat na mezinárodní úrovni,“ dodává Wiesner.
 Vláda ale na daňové ráje nezapomněla. Mezi svými plány má totiž i zavedení ohlašovací povinnosti při převodu peněz do daňových rájů. I v tom by mohl mít kabinet Bohuslava Sobotky podporu u velkých firem. V průzkumu společnosti Mazars toto opatření podpořily dvě třetiny manažerů.

„Pozitivní vyznění odpovědí podle našeho názoru odráží legitimní poptávku po rovných podmínkách na trhu. Ti, kteří podvádějí, mají totiž konkurenční výhodu proti těm poctivým a cílem opatření je pomáhat poctivým podnikatelům,“ reagovala na názory firem Tereza Peprníková z tiskového oddělení ministerstva financí.

 Ne všem plánům ale čeští manažeři věří. Jen malou podporu mají třeba plány na omezení výdajových paušálů pro živnostníky nebo zřízení Kobry, speciálního útvaru pro boj s daňovou kriminalitou.

„V případě Kobry je dobrým znamením, že s ní respondenti průzkumu nepřišli do styku, přestože z tohoto faktu může pramenit ona v průzkumu patrná skepse,“ dodala Tereza Peprníková. Vůbec nejpopulárnějším opatřením mezi českými manažery je ale snížení daní. To by podle drtivé většiny z nich zaručeně lepšímu výběru peněz pomohlo.

Bylo publikováno na serveru iHNED.cz, 21.8.2014