Ekonom - Reforma trhu auditorských služeb, 3.7.2014

Názor vedoucího partnera oddělení auditu Mazars Pavla Škraňky na reformu auditu ve státech Evropské Unie přinesl týdeník Ekonom dne 3.7.2014.

Málo se o ní zatím mluví, přesto bude mít na podnikatelské prostředí významný dopad. Řeč je o evropské reformě auditu schválené v dubnu.
 
 Tu by měly členské státy EU převzít do dvou let do své legislativy. A co nového přinese? Mimo jiné povinnou rotaci auditorů. Banky, pojišťovny a další společnosti takzvaného veřejného zájmu tak budou muset po 10 letech povinně vypisovat tendry na auditora.
 
 Do soutěže budou muset přizvat i společnosti, které mají menší než 15procentní podíl na trhu. Tendru po této době se mohou vyhnout, pokud budou na úrovni mateřské společnosti využívat sdílený audit, to znamená, že jejich roční účetní závěrku budou certifikovat dva auditoři.
 
 Kromě toho reforma přinese i opatření k vyšší nezávislosti auditorů a striktně omezuje auditory v poskytování některých dalších služeb. O evropské reformě auditu se v Bruselu začalo mluvit už dávno před finanční krizí, na plné obrátky se však po dlouhých diskusích rozjela až v roce 2011.
 
 Doufejme, že reforma přinese opravdu skutečný a jednotný trh auditorských služeb, větší nezávislost auditorů a v neposlední řadě zvýšení transparentnosti jejich výběru. A to by klienti určitě ocenili!
 
 Pavel Škraňka
 vedoucí partner oddělení auditu Mazars