E15 - Rodiny ušetří na daních, ty se třemi dětmi až šest tisíc ročně, 27.5.2014

Vládní koalice se dnes domluvila na zvýšení slevy na dani pro příští rok na druhé dítě o 200 korun a třetí a další o 300 korun. Nyní je sleva na každé dítě 1117 Kč. Podle lidovců se lídři dohodli na růstu slevy i v dalších letech, zástupci ČSSD a ANO to ovšem nepotvrdili. Vyplývá to z vyjádření zástupců koaličních stran po dnešním jednání.

Podle místopředsedů KDU-ČSL Mariana Jurečky a Jana Bartoška se koalice dohodla na růstu slevy na dítě i v dalších letech, a to podle návrhu lidovců. Ten počítá s postupným růstem slevy na druhé dítě až o 500 korun v roce 2017 a na třetí a další dítě až o 900 korun během tří let.

„Já to beru, že se bavíme o roce 2015, protože predikovat něco na tři roky dopředu nemůžeme. Je tedy pravda, že jsme odsouhlasili navýšení o 200 a 300 korun,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

U rodin s jedním dítětem se tak od příštího roku nic nezmění. „Rodina se dvěma dětmi si ovšem příští rok polepší o 2400 Kč ročně, se třemi o 6000 Kč ročně,“ řekl odborník na přímé daně ze společnosti PwC ČR Tomáš Hunal.

„U slevy na děti jsme se se dohodli, že na druhé dítě bude v roce 2015 navýšena o 200 korun, v roce 2016 o 300 korun a v roce 2017 o 500 korun. Na třetí a další to bude v roce 2015 o 300 korun, v roce 2016 o 600 korun a v roce 2017 o 900 korun. Takto je to ukončeno a platí to,“ uvedl Jurečka.

Finanční dopady na rozpočet by podle něj měly být při započtení toho, že peníze se projeví i ve spotřebě, 0,9 miliardy korun příští rok, 1,5 miliardy v roce 2015 a 2,5 miliardy korun v roce 2017. „Není to zakomponováno v žádné písemné dohodě, ale dnes pan premiér i zástupci ministerstva financí řekli, že tato dohoda platí,“ dodal Jurečka.

Daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů, upozornila Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars. „Při stejné hrubé mzdě by si tak rodina se dvěma dětmi za celý rok finančně polepšila o 2400 Kč, a to bez ohledu na výši hrubé mzdy,“ uvedla.
Zároveň podle ní podpora rodin s dětmi formou vyššího daňového zvýhodnění je finančně výhodnější a efektivnější než zvyšování porodného či přídavků na děti. Pro uplatnění daňového zvýhodnění je totiž nutné mít vlastní příjem, navíc daňové zvýhodnění rovněž hraje důležitou motivační funkci pro přijetí práce, byť i jen za nízkou mzdu. Rovněž je to administrativně méně náročné než třeba přídavky na děti a nehrozí zneužití, jako je tomu u dávek.

Babiš připravuje zvýšení státních výdajů

Koaliční rada rovněž jednala bez konkrétního výsledku o návrhu státního rozpočtu a výdajových rámců rozpočtu na další roky. Podle Babiše o tom bude jednat ještě ve středu ráno před schůzí kabinetu předsednictvo vlády. „Předpokládám, že zítra se na výdajových rámcích domluvíme. O státním rozpočtu se pak budeme bavit až do srpna,“ uvedl Babiš. Otázku růstu platů ve státní správě nechtěl komentovat.

Pro příští rok ministerstvo financí původně navrhovalo výdaje rozpočtu a státních fondů, tedy výdajové rámce, zvýšit o 11 miliard korun ze schválených 1153 miliard korun a v roce 2016 o 15 miliard ze schválených 1163,5 miliardy korun. Návrh obsahuje nově i výdaje pro rok 2017. Babiš dnes uvedl, že výdajové rámce na příští rok aktuálně navrhuje zvýšit o 16 miliard korun.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden řekl, že v případě přípravy státního rozpočtu na příští rok platí záměr snížit výdaje na externí služby o polovinu, seškrtat neobsazená tabulková místa v úřadech nebo snížit cestovní výdaje. O investicích a možném růstu platů ve veřejném sektoru bude ještě koalice i vláda jednat. Otázka rozpočtových výdajových rámců by ale podle něj měla být do konce května dořešena. Vláda je má opět na svém středečním programu.
Bylo publikováno na serveru E15.cz, 27.5.2014

Downloads

Share