Desetiprocentní DPH prošla. Zlevní knihy, léky a dětská výživa, 24.9.2014

Sněmovna schválila vznik třetí, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Platit má od příštího roku a vztahovat se bude na knihy, kojeneckou výživu a léky. Proti původnímu vládnímu návrhu poslanci do této sazby zařadili i veterinární léčiva. V současné době platí základní sazba 21 procent a snížená 15 procent. Zákon musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele. Součástí schválené předlohy je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta od roku 2016. Důvodem je podle vlády snaha zabránit zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 procentního bodu. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v České televizi uvedl, že sjednocená sazba DPH by snížila daňovou zátěž u DPH o 24 miliard korun. „Vláda ty prostředky, které vybírá, nepoužívá ke stabilizaci veřejných rozpočtů, ale k tomu, aby zvyšovala běžné výdaje a plýtvala,“ uvedl.

Analytik: Žádné zlevňování sazba nezpůsobí

„Zavedení třetí snížené sazby sice může vést ke snížení cen pro konečné spotřebitele, nicméně nelze očekávat žádné markantní zlevňování. Zavedení třetí sazby je další komplikace již tak složitého daňového systému. V praxi to bude znamenat dodatečné administrativní náklady, a to nejen pro podnikatele, ale možná i pro samotný stát,“ uvedl odborník na nepřímé daně PwC ČR Martin Diviš. Stát se prostřednictvím daňových zákonů snaží podle něj vytvářet sociální politiku, což není ten nejefektivnější nástroj.

„Zavedením třetí sazby DPH naroste počet sporných případů týkajících se správného použití sazby DPH, a zvětší se tedy prostor pro případné obcházení zákona,“ upozornil partner v poradenské společnosti Mazars Pavel Klein.

Do nové sazby budou spadat tři položky. První je kojenecká výživa a potraviny pro malé děti. Jejím nižším zdaněním chce vláda podpořit rodiny s dětmi. Druhou položkou jsou radiofarmaka, očkovací látky, léky, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům, chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě - určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely.

Veterinární léčiva na seznamu. Mají stejné účinné látky

Poslanci přistoupili na návrh svého kolegy Josefa Uhlíka (KDU-ČSL) a skupinu léčiv v nové sazbě rozšířili i o veterinární léčiva. Poukazuje na to, že i když tato léčiva obsahují stejné účinné látky jako léky pro lidi, jsou dosud zatížena sazbou 21 procent. Chovatelé by tak podle něj mohli dávat přednost nákupu levnějších léčiv v běžných lékárnách, přitom prý nelze zaručit bezpečnost lidských léčiv použitých na zvířatech. Ministr financí Andrej Babiš (ANO)) s tímto návrhem souhlasil.

Třetí položkou jsou tištěné knihy, obrázkové knihy pro děti; hudebniny, tištěné nebo ručně psané, též vázané nebo ilustrované. Sazba se ale nebude vztahovat na zboží, kde reklama přesahuje 50 procent plochy.

Koalice odmítla opoziční návrhy

Vládní většina ve Sněmovně odmítla další pozměňovací návrhy opozičních poslanců. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhoval převést do nové sazby všechny položky ze současné 15procentní sazby. Neprošel návrh předsedy ODS Petra Fialy na snížení sazeb na dřívějších 14 a 20 procent ani jeho další návrh na zrušení 15procentní sazby.

Neuspěl ani Jiří Dolejš (KSČM), který navrhoval, aby současná 15procentní sazba snížila na deset procent.Předseda ODS Fiala odmítl, že by nová sazba prospěla rodinám s nízkými příjmy. Podle něj si vláda špatně spočítala dopady. Změna se podle něj nemusí v cenách vůbec projevit.

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová v neděli připustila, že od roku 2016 by mohly být opět jen dvě sazby DPH. Současná sazba 15 procent by se snížila na deset procent

Článek byl publikován na serveru E15.cz, 24.9.2014.