Archiv

Mazars v médiích - Naši odborníci z oddělení auditu, daňového poradenství, účetního poradenství, znaleckého ústavu byli citování v následujících mediálních článcích a komentářích.

Pracující studenti mohou uplatnit daňové slevy a ušetřit. Jak na to; 14.9.2018

Všichni daňoví poplatníci mají nárok na základní daňovou slevu na poplatníka, která za rok 2018 činí 24 840 korun, měsíčně tedy 2 070 korun. Výdělečně činní studenti si k ní mohou uplatnit ještě i daňovou slevu na studenta ve výši 4 020 korun za rok 2018. Zaměstnaní studenti mohou tuto slevu též uplatnit měsíčně, a to v částce 335 korun. Mzdové účetní je však v takovém případě nutné doručit potvrzení o studiu. Nárok na daňové slevy vzniká studentům i při práci na dohodu o provedení práce či pracovní činnosti. Obě daňové slevy je možné uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele, u něhož je podepsáno prohlášení k dani,“ upřesňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

České a slovenské společnosti platí největší odvody v regionu, 15.8.2018

Vlády zemí střední a východní Evropy kladou stále větší důraz na efektivnější výběr daní, přičemž při této snaze se více zaměřují na nepřímé spotřebitelské daně. Podle mezinárodní studie Mazars CEE Tax Guide 2018 také v daňové oblasti zůstávají vysoké náklady firem v regionu na zaměstnávání lidí. Odvody státu ze mzdy, které za zaměstnance platí zaměstnavatel, patří se 34 % v Česku k nejvyšším. Ze superhrubé mzdy zaměstnavatel odvádí 25 % na sociální a 9 % na zdravotní pojištění. Vyšší odvody platí ze státu střední a východní Evropy už jen pouze zaměstnavatelé na Slovensku (35,2 %).

Důchody: Jak dosáhnout nejvyššího pro vás? Zde jsou rady, 10.8.2018

Přivýdělek v letních měsících na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti vítají nejen studenti, ale i mnozí penzisté či zaměstnanci. I při práci na dohody lze mít v případě pracovní neschopnosti nárok na nemocenskou, pokud měsíční odměna zakládá účast na nemocenském pojištění. U dohody o provedení práce je tato podmínka splněna při hrubé měsíční odměně 10 001 Kč a více, u dohody o pracovní činnosti pak při hrubé měsíční odměně 2 500 Kč a více. „Zjednodušeně lze říci, že musí-li se z pracovních dohod platit pojistné, vzniká nárok i na nemocenské dávky. Takový příjem se poté započítává též pro důchodové účely,“ upřesňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Elektronická faktura není totéž, co faktura v e-mailu. Firmy e-fakturaci zatím příliš nevyužívají, 9. 8. 2018

Daňový doklad může mít listinnou nebo elektronickou podobu. Díky moderním účetním systémům je tak možné faktury posílat i přijímat s využitím elektronické výměny dat. Tuto vymoženost ale využívají pouhé jednotky procent firem. Mnohem větší nárůst obliby má paradoxně obdobný systém u živnostníků a malých firem, kteří si mohou doklad automaticky naimportovat do své fakturační aplikace ze zaslaného odkazu.

VISEGRAD REPORT, 2018

On October 22, the VISEGRAD REPORT will be published with the involvement of the Embassies of the four countries (CZ SK PL HU), and the cooperation of Mazars, Gi Group, Assocamerestero, Promos Milano, Radio Monte Carlo.

Share